şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
16195 entry daha
 • endonezya'nın güney sulawesi bölgesinde yaşayan bugis halkı (bölgenin üç büyük etnik grubundan biri) bizim genel olarak kabul ettiğimiz iki taraflı cinsiyet rollerinin aksine beş ayrı cinsiyet tanımı yapıyor: makkunrai, oroane, bissu, calabai ve calalai.

  makkunrai ve oroane bizim bildiğimiz kadın ve erkek. bunlarda şaşırtıcı bir durum yok. sıra bissu'ya gelince ipler kopuyor. bissu çift cinsiyetli şamanlara verilen isim. mesela şöyle biri

  bissu çok ayrıcalıklı bir role sahip. müslüman bir toplumda bir tür hacı hoca görevi görüyor ama anladığım kadarıyla batıni bir topluluk bu. bissular hem erkeklerle hem de kadınlarla aynı ortamda bulunabiliyor.

  calabai daha da ilginç. sahte kadın olarak anılan bu arkadaşlar genelde erkek olarak doğan ama sonradan heteroseksüel bir kadın olarak yaşayan tipler. bu resimde arkadaki sarılı calabai mesela. ödeki pembeli bir bissu.

  calalai ise bunun tam tersi. kadın olarak doğuyor ve sonradan heteroseksüel bir erkek olarak yaşamına devam ediyor. burada calalai arkadaşları ve onların eşlerini görebilirsiniz.

  kaynak da vermek gerek
11518 entry daha