şükela:  tümü | bugün
119 entry daha
  • wonder woman karakteri, yalan makinesi denilen aleti yapan ekipte de yer almış bir psikolog olan william moulton marston tarafından yaratılmıştır.
    marston 30'lu yılların sonunda ortaya çıkan ve çizgi romanların küçük çocuklar için zararlı olduğunu savunan görüşe karşı çıkmış ve dönemin en önemli çizgi roman karakteri superman'i ve modern çizgi romanın babalarından sayılan max gaines'i savunan (ayrıca tebrik eden) bir yazı yazmıştır. söz konusu yazı gaines'in kulağına gitmiş ve gaines marston'a ulaşarak onu kendi çizgiroman şirketi all american publications'a davet etmiştir. (all america publications ileride 2 farklı çizgi roman şirketi ile daha birleşecek ve dc comics ismini alacaktır) burada kendisine bir karakter yaratma fırsatı doğan marston mitolojiye olan yoğun merakından da beslenerek güçlerini yunan tanrılarından alan savaşçı bir amazon kadını hayal eder. kadın kahramanına ilk önce (superman'in de popülerliğinden yararlanmak için) suprema ismini verir. ancak editörlerin müdahalesiyle suprema ismi kullanılmaz ve wonder woman ismi tercih edilir. all america publications'un yayınladığı all star comics'in 8. sayısında (sene 1941) dünyaya yüzünü gösteren wonder woman'ın popülerliği giderek artar ve batman ve superman'den sonra döneminin en popüler karakteri olur. öyle ki ismi günümüze kadar gelir, çizgi romanı, oyuncakları, kıyafetleri vs hala ciddi satış rakamlarına ulaşmaktadır.
    wonder woman içinde bulunduğumuz yılda (2016) çizgiroman alemindeki 75. yılını kutlamaktadır. yaratıcısı marston ise 1947 yılında kanserden ölmüş ve yarattığı karakterin sadece 6 yılına tanık olabilmiştir.

    (bkz: william moulton marston)
496 entry daha