şükela:  tümü | bugün
11 entry daha
  • stephen king'in en başarılı kitabı. 20ye yakın esas kahramanı olunca kitap doğal olarak 1400 sayfayı buluyor. 1400 sayfalık uncut baskısına yazdığı önsözde kitabı satın almadan önce okuyun diye bir girizgah yaparak çok sevimli ve samimi bir hava yaratmıştır. bu girizgahda "bu kitap yeni bir şey değil, bu kitabı ilk yazdığım halidir. yayınevi bu haliyle kitabı basmanın feasible olmadığını söylediğinde benim kesmemi teklif etmiş, istemiyorsam başkalarına bu işi yaptırabileceklerini söylediler. ben de işi üstüme aldım. sonra çok satan bir yazar olarak bu kitabı tekrar basma lüksü bulunca kitabı çıkarttım. burada yeni olaylar yok sadece siz okuyucuların merak etmiş olabileceği detaylar var" diyerek kendisine bir kez daha saygı duymamı sağlamıştır.

    kitap bir epik destandır.* her destanda olduğu gibi iyiler, kötüler, zayıflar, kahramanlar, divine intervention, çekişme ve iyi ile kötü arasında amansız, zamansız, mekansız bir savaş vardır. king'in randal flagg hariç en bağımsız eseridir. diğer kitaplarına referanslar daha azdır. özellikle larry underwood, mother abigail ve yargıç karakterleri çok etkileyicidir. bir de nick andros ve adını hatırlayamadığım piromanyak karakterler vardır ki kişiyi kendinden alır.

    olayların örgüsü, hikayelerin yavaş yavaş birbirine bağlanması ile ayrı bir incelemeye hak kazanmış bir eserdir. frannie goldsmith ile harry ve nadine cross ile larry underwood, yaşlı rita, zoo, shop albayı, nick andros ile geri zekalı adam, ceset gömme ekipleri, elektrik santrali nükleer üs. crowd management, vs gibi yüzlerce kurgu, kişi ve mekanı muhteşem harmanlamıştır.
125 entry daha

hesabın var mı? giriş yap