şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
15061 entry daha
 • konumuz youtube
  edit: kaynaklar ekledim istek üzerine.
  izlenme sayılarında ciddi sahtekarlıklar yapılan paylaşım platformu.
  artık yeni çıkan albümler bizzat sanatçılar ve yapım şirketleri tarafından youtube a yükleniyor. izlenme sayısı bir şarkının yükselişinde çok önemli bir etkendir.
  (bkz: zombie army) denilen bir sahtekarlık dönüyor. (bkz: botnet)

  zombie army aslında bir virüsler topluluğudur. daha doğrusu virüs yemiş kullanıcılar topluluğu. üst düzey yazılımcılar tarafından ortaya sürülen bu virüs cihazınıza yerleşiyor. virüs programları tarafından ayıklanamıyor. cihaza gözle görülür hiçbir zarar vermeyen bu virüs sizin ipnizi kullanarak eylemler gerçekleştiriyor. bu yöntemle çok daha büyük işler döner ama konumuz youtube.
  virüs milyonlarca kişinin cihazına yerleşiyor. bu milyonlarca kişi de zombie army'nin bir askeri oluyor. siz hiç farkında olmadan cihazınızdan belirlenen video oynatılıyor. ve izlenmiş oluyor. yani tek tıklama ile orduda ne kadar zomibe varsa (2-3 milyon civarı) izlenmeye ulaşıyor söz konusu video.
  bunu yapan kişiler videonun sahibinin talimatıyla yapıyor ve ciddi para dönüyor. piyasaya daha yeni atılmış müzisyenlerin sık kullandığı bir sahtekarlık. maddi durumlarına göre küçük orduları satın alıyorlar. 5bin tl ücret ödeyerek 1milyon izlenme sayısı.
  sözde büyük sanatçılar için bu para çerez parası olduğu için kesenin ağzı açılıyor ve zombie army 1 hafta aralıksız çalışıp 80 milyon izlenme gibi rakamlara da çıkıyor.
  youtube un bunu engellemesinin imkansız olduğu bir gerçek. ip ler inceleniyor. gerçekten de 20 milyon farklı ip ve cihazdan video izlenmiş. bunu engellemenin tek yolu youtube un sadece üye kullanıcılarına açık olarak video oynatması. bu da youtube gelirlerini ciddi oranda düşüreceği için yapılamıyor.
  ulan bu şarkı nasıl olur da 30 milyon izlenir dediğimiz videolar tamamen bu işin ürünüdür.

  kaynak: botnet - zombi

  burda da anlatılmış ama ingilççe

  botnet nedir
22652 entry daha

hesabın var mı? giriş yap