şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
  • şu mağdur edilen 4 bin kişi ,aileleri ve ekseriyetle roman aileler oldukları söylenen zatlara dair romanların avukatlığını yapan,kendileriyle buluşan,görüşen,evlerine giden biri olarak bilgilendirme yapmak istiyorum;

    atv ,sabah ve bilumum akp broşürü olan gazetemsilerin 3 gündür 'mağdurlarla' yaptıkları röportajları izledim. çıkan bütün kadınlar çocuk yaşta evlenmiş,severek evlendik suç dediler, bugün olsa gene yaparım suçsa gene işleriz diyorlar. hepsi türbanlı,hepsi belli ki imam nikahı altında bu işin oluru olduğuna inanan hastalıklı zihinler. bunlar islamcı camianın ''mağdur kesimi''. en tehlikelisi bu kadınların çocukları var ve şüphesiz çocuk yaşta evliliğe bi daha olsa gene yaparım diyen bu şuursuzlar kendi çocuklarını da imam nikahı adı altında çocuk yaşta gelin/damat yapacak potansiyele sahiptir. devlet öncelikle bu kendini bilmez 'aşk böceklerini' denetim ve inceleme altına alıp çocuklarını korumalıdır.

    romanlara gelirsek, romanlarda aile içi evlilik, çocuk yaşta evlilik ,birbirlerine çocuk verme (nasıl yani diyorsunuz,şöyle anlatayım erkek çocuğu olmuyor diye kardeşi erkek bebeğini diğer kardeşe veriyor kafasına göre,bu avukatı olduğum bir dosyaya ait bilgidir) olağan şeylerdir. eğitimsiz ve fakir oldukları için ahlak anlayışları kendi çerçevelerinde gelişmiştir. çoğunun birden fazla karısı vardır,birine resmi diğerlerine imam nikahı kıyarlar,ekseriyetle gözleri hala dışarda olanları da hiç az değildir. 6 ay kadar önce eşi hapisten denetimli çıkabilsin diye esirgeme kurumundan yeni doğan bebek bulmaya çalışıp karısının nüfusuna geçirmeyi düşünen roman müvekkilimden bahsetmiyorum bile.10 yaşındaki çocukları ağlayan bebek kardeşine 'sus lan orospu çocuğu ' diye küfreder,çocuk yaşta özellikle sigaraya başlarlar. çocuklar gelir kapısı olduğu için ve doğum kontrolünden bi haber oldukları için çocuk doğururlar. çocukların esas önemi ,suç işlemek için temiz bir sayfaya sahip olmalarıdır. çoğu yaş küçüklüğü sebebiyle cezalardan ya muaf ya da indirim aldıkları için suçlarda kullanılır çünkü ailelerinin çoğu sabıkalıdır,tekerrür hükümlerine göre ceza almak istemezler.

    romanların neden suç işlediklerine dair,sosyo-ekonomik inceleme başlı başına bir tez konusu olur.bu ayrı bir olay. lakin işledikleri suçlar ayrı bir husustur, yukarıda bahsettiğim hususlar ise bambaşka bir husustur,ahlak meselesidir. romanlar bu yapıya elbette kendi istekleri sonucunda gelmemişlerdir.örnek olarak bursa'daki romanlar genelevde getir-götür,temizlikçi vb işlerde çalışırken genelevin kapatılması sonucu işsiz kalmış ve hem roman oldukları hem de eskiden çalıştıkları yerler yüzünden özel sektörde iş bulamamışlardır ve geçim derdi sebebiyle suça sürüklenmişlerdir.akp'nin 14 yıl sonra birden özellikle roman ailelerin mağduriyetini düşündüğünü belirtmesi zırvalıktır. 14 yıl boyunca düzenlenen seçimlerde ne bir ilçede roman aday göstermiş ne de bir romanı milletvekili adayı göstermiştir. meclis tarihinde ilk defa bir roman milletvekili son seçimde chp tarafından aday gösterilerek mecliste yer almıştır.gerek akp'nin kendisinin gerekse seçmen tabanının sokakta görse yolunu değiştireceğini bildiğim kişilere karşı duyarlılık iddiası komiktir. bugüne kadar devlet kadrosunda iyi yerlere yükselmiş çok değil 10 tane roman ismi saysın akp,başka bir şey demeyeceğim.

    velhasılkelam romanlar bir yasa çıktığı zaman işlerine yarıyor mu yaramıyor mu bunu sorgular, çıkan yasalarda kendilerince 'devlet baba bizi affetti sağolsun' şeklinde yorumlanır.yani öyle kültürlerine kadar sinmiş çocuk evliliği idi, istismarıydı falan bunlara dair tövbe çekip pişman olmazlar.zaten çoğunlukla yaptıklarının suç mu ,ahlaksızlık mı olduğunu da bilmezler.bak bi kere yasa çıktı, bi daha çıkar nolcak diyip gene çocuk yaşta evlenirler.eğitimsiz ve yoksul bi kitleden özeleştiri beklemek romantik işidir.işin aslına bakarsak, bu tür yasal düzenlemeler hep akp'nin dinci tabanına mesaj, kamuoyunun nabzını daha radikal kararlar için yoklama babında truva atı olarak kullanılmıştır. bu adamlara devlet tarafından iş tahsis edilmedikçe,çocukları okutulmadıkça ne ahlak yapıları ne de sosyo-ekonomik durumları düzeltilebilir, o yokluk ve sefalet sürdükçe doğan çocukları da suçla tanışacaktır.bu devletin 'suç romanların genine işlemiş' diyen savcılara değil, romanlara 'doğru şekilde sahip çıkacak' politikalara ihtiyacı vardır.samimiyetle söylüyorum ki özünde iyi insanlar olan romanların,eğitilip ekonomik destek verilip ıslah edilme şansı tanınması halinde topluma hala kazandırılmaları mümkündür.
153 entry daha