şükela:  tümü | bugün
  • https://www.scientificamerican.com/…ost-brainpower/

    önce türkiye'yi ardından dünyanın diğer geri kalmış ülkelerini kurtaracak olan tek şey. üzerinde çalışmalar devam etse ve beynin farklı bölgelerini etkileyen ilaçlar üzerinde çalışılsa da, henüz ortaya net birşey çıkmış değil.

    bir türk olarak özeleştiri yapmam gerekirse, aziz nesin zamanında bu gerçeği pata küte söylediği için hakaret ve saldırılara maruz kaldı. ama bence iyimser bir oran beyan etmişti. iş için çok sayıda ülkede bulundum. abd'ye hiç gitmedim ama avrupa'da bulundum. ve şu gerçeği not ettim. bizi avrupa'dan ayıran ve geri bırakan nedenler arasında mental problemler ilk sırada yer alıyor. bariz bir ıq farkı olduğunu düşünüyorum arada. ki çalışmalar da bunu destekliyor. bu durumun nedenleri tartışılır. bizim ülkenin çocukları ile avrupalı çocuklar bile çok farklı. yaşam şekli mi bunu etkiliyor diye düşünürken gurbetçilerin de bizden çok farklı olmadığını görmemle, sorunun büyük oranda genetik olduğunu anladım.

    ıq üzerinde rol oynayan kalıtsal etkenler var. yaşam biçimi ve beslenme de rol oynuyor. ancak bu çevresel etkenlerin payı %10'u geçmez totalde. büyük oranda genetik belirler zeka seviyesini.
1 entry daha