şükela:  tümü | bugün
223 entry daha
 • ben de ilk pilsner kitimi kurdum, şişeledim ve içtim. tecrübe etmek isteyen arkadaşlar için önemli gördüğüm noktaları paylaşayım.

  - kovada tam olarak 3 hafta bekledi

  - herhangi bir yoğunluk ölçümü yapmadan şişeledim. pilsner için zaten çok fazla tavsiye vardı. sıcaklığı kontrol etmeniz koşulu ile iki hafta yeter de artar bile dediler. bende hiç yoğunluk ölçüm işine girmedim.

  - kova sıcaklığını sürekli kontrol ettim. çocuğum olsa böyle bakarım heralde. 19-23 derece aralığının dışına hiç çıkmadı. unutmayın sıcaklığı 15 derecenin altına düşürürseniz mayalar çalışmaz, 25 derecenin üstünde bekletirseniz de kovada bira mayası ile beraber başka bakterilerin de üreme olasılığı artacağı için biranızda meyvemsi ekşi bir tat olur. (edit: redfoxrommy uyardı; 15 derecenin altına düştükçe mayalar yavaş çalışırlar, 4 derecede calışmayı bırakırlar ve uykuya gecerler sıcaklık artınca ortamda besin varsa calışmaya devam ederler.)

  - kitinizi kurduktan ilk 4 gün içinde hava kilidinden çıkan hava çıkışını mutlaka izleyin. bu, mayalarınızın canlandığı ve şekeri ve kuru malt özünü yiyerek alkole dönüştürdüğü anlamına gelir. ben kovayı kendi odama koymuştum, ilk birkaç gün sabahları hoş bir maya kokusu ile uyandım :)

  - butik bira'dan set olarak aldıysanız ve setin içinde gelen hava kilidi kristal hava kilidi ise, kiti kurduktan ilk 4 gün içinde çıkan hava kabarcıkları nedeni ile hava kilidindeki su taşabiliyor ve hava kilidi susuz kalbiliyor. suyun bittiğini gördüğünüzde kaynamış ve soğumuş su ile tamamlayın.

  - kitimi 0,5kg şeker-0,5kg kuru malt özü ile kurdum. kuru malt özünün bira tadına bire bir etkisi var. kit kurulum tavsiyesinde 1kg şeker kullanın diyorlar ama ozaman tat yoğunluğu düşük oluyor. hatta gövdeli bir bira istiyorsanız direk 1kg kuru malt özü ile kurun kitinizi.

  - kuru malt özü ile ilgili önemli bir tavsiye; kovaya eklemeden önce muhakkak ayrı bir kapta soğuk su ile eritin ve öyle ekleyin. kovadaki sıcak suya eklediğinizde topak topak oluyor ve tabiki o halde bırakırsanız homojen dağılmama olasılığı var. ben direk sıcak suya ekleme gibi bir hataya düştüm. o malt özlerini, bakteri kapmasın telaşı ile eritmeye çalışmak pek hoş bir durum değil.

  - biraz da temizlikten bahsedeyim. kovayı ve tüm ekipmanları talimatta belirtildiği gibi temizledim. zaten çok kolay, sorun çıkmaz. ama şişe temiziliği bu işin en keyifsiz kısmı. 50 tane şişeyi hem temizleyici hem de arındırıcı ile temizlemek pek bana göre değildi ama yapmak şart malesef :) arındırıcı fıskiyesi aldım çok pratik, şişe ağacı almadım gereksiz geldi. star san ile temizlediğim masaya dik şekilde yerleştirdiğim şişeleri. hemen süzüldüler.

  - şişe dolumu ve kapaklama kısmı en en en en eğlenceli kısım. hem biranızı ilk kez görüyorsunuz, hem asitmenmemiş birayı içme deneyimi yaşıyorsunuz hem de şişe kapaklıyorsunuz. bu işlemi yaparken bol bol fotoğraf çekin keyfini çıkartın. ben çok eğlendim.

  - şişelerinizi etiketsiz bırakmayın. bir sürü pratik etiket tasarlama sitesi var üşeniyorsanız onları kullanın. ben bildiğin powerpointte hazırladığım etiketleri renkli çıktı aldım ve süt ile yapıştırdım. evet süt. süper yapıştırıyor.

  - tekelden 20'lik bira kasaları alın (5 tl). evde o şişeleri dik bir şekilde istiflemenin en iyi ve en ucuz yolu bu.

  - şişeden ilk içimimi şişeledikten 2 hafta sonra gerçekleştirdim. tadını çok beğendim. hatta ilk yorumum "lan ben mi yaptım bu birayı" oldu.

  - ilk içtiğimde çok hafif maya tadı geliyordu ama şişede bekledikçe güzelleşiyor. siz siz olun sabredin, yaptığınız biraları hemen bitirmeyin. bekledikçe tadı daha da keyif veriyor.

  bundan sonra red ale kiti deneyeceğim. bu sefer işin içine şerbetçi otu detayı da girecek. umarım bunun kadar güzel olur.
578 entry daha