şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • bu kadar yavşak, bu kadar bilgisiz ve bu kadar alçak olmamalı bir insan.
  ama yinede bu art niyetli başlığı yanıtlayalım

  bunun sebebi 2 aralık 1956'da granma teknesiyle 82 öncünün küba'ya yaptığı çıkarmaya dayanır. fidel teknede içlerinde che'nin de olduğu komutanlara rolex dağıtmıştı. arazi koşullarına dayanıklı çelikten üretilen bu saat sierra maestra dağlarında en çok ihtiyaçları olacak şeydi. birçok fotoğrafta che ve fidel çift saatle görülür. fidel bunun nedenini yaptığı bir konuşmada şöyle açıklıyor: "devrimin başlangıcında, savaş sırasında, hep çift saat kullanıyorduk; çünkü tecrübemiz göstermiştir ki tek saat durur. askeri tipteki operasyonlarda ise dakiklik hayati önemdedir. üstelik bir saat bozulduğunda tamire gidip gelmesi haftaları alabilir. bu nedenler hep çift saat kullandık. sonra da çift saat kullanmaya alıştım”
  (7 haziran orı söylevi, parque central, regional tunas).

  edit: sık mesaj geldiğinden bi açıklama yapayım. saatin geri kalma ihtimali var evet ve hangisi geri kaldı anlamak zor. ancak rolek'in seçilme sebebi pahalı olması değil, sağlam olması. geri kalma ihtimali çok düşük. ancak dağ şartlarında bozulma ihtimali çok yüksek. kırılabilir örneğin. bu durumda ne yapsınlar? internetten spariş mi versinler? herhangi bir lüksünüz yok. tamire göndermek dahi olağan üstü bir lüks. ancak iki saat takarsanız birine bişey olduğunda ötekisi ile devam edebilirsiniz. zamanı, şartları düşününce çok akılcı bir çözümdür.

  edit2: yine yoğun mesajdan dolayı açıklıyayım. evet ileri olan saat doğrudur. haklı arkadaşlar. ancak fiziki şartların zorluğundan dolayı dikkat edilecek konu heri kalması değil. bozulma,kırıla, durma ihtimali. allah aşkına başka mesaj atmayın saatin geri ileri kalmasıyla ilgili. bu arada fiziki şartlardan dolayı saat ileride gidebiliyor çok düşük ihtimalde olsa evet. nolur yeter.
80 entry daha