şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • malzeme mühendisliğinden bir haber kişilerin anlamadığı ve bok attığı teknoloji. ya arkadaş anlamıyorsanız cahil yorumlar yapmayın. yani koskoca nike, adidas ve benzeri dünya firma cahil de mi teri dışarı atan ürünlerini polyesterden üretiyor? bu adamların kafası çalışmıyor da mı pamuk kullanmıyor?

    dri-fit özel olarak moleküler yapısı ayarlanmış, fiber olarak örülmüş, patentli bir polyster dokumadır. pumuk dediğiniz nane ürünü alır ve içine hapseder, dri-fit teknolojisinin özel mikroyapı tasarımı sebebiyle hüp diye üstünüzden çekerek dışarı verir. yani üstünde teri tutmaz, emdiği gibi dışarı atar, böylece terlemezsiniz. ayrıca rahatsız hiç değildir. batan kumaşlar yün ve esaslarıdır, hatta yün batmasın diye içine polyester katmak sık yapılan bir işlemdir. işlenmiş ve fırçalanmış fiber-polyster dokusu kadife gibidir.

    neden adam gibi kumaş kullanılmıyor gibi saçma sapan soruları kendinze sormayınız. mühendislik ve tasarım yapabilmeniz için buna izin veren moleküler yapıyla çalışmanız gerekir. pamuk veya yün doğal malzemedir ve bunlarla çalışamazsınız. çalışsanız da polyster gibi efektif olmaz. bilmeyenlere ufak bir not polyster; aynı pamuk ve yün gibi organiktir. yani içeriğinde c, h ve o vardır fakat örgüleri ve üretimi farklıdır. düşündüğünüz ya da yanlış bildiğiniz gibi "doğal değil yav, sentetik işte, petrol" değildir. tek fark moleküllerin insan tarafından sentezleniyor olmasıdır. bu arada petrol de organiktir.
hesabın var mı? giriş yap