şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
15285 entry daha
 • helyum'un nasıl elde edildiğidir.

  aklıma helyum balonları geldi. bu balona yüklenmiş şeyler atmosfer dışına taşınabiliyor. yani helyumu bıraktığınızda atmosfer dışına çıkacak ve hatta dünyadan uzaya yayılacak. bu da aslında dünyada helyumu bulamayacağınız anlamına geliyor. ikincisi helyum asal bir gaz olduğu için bileşiği de bulunmuyor. bunun anlamı da yakma veya başka bir reaksiyon sonucu da bağlı helyumu ortaya çıkaramayacağınız.

  peki nereden buldunuz lan bu helyumu?

  onlar da atmosferde bulamamışlar. hatta senelerce varlığından bi habermişiz. 1868'de güneşin spekturumu alındığında bugüne kadar görülmeyen bir gazın olduğu keşfedilmiş, ardından farklı bir kişi de bunu sonuca ulaşınca latince güneş anlamına gelen helios denilmiş ve sonradan nasıl olduysa helyum denmiş.

  ilk kez fiziksel keşfi ise 1882'de vezüv yanardağı lavlarının spekturumu esnasında keşfediliyor. hatta sir w. ramsay adındaki bilim adamı nobel ödülüne layık görülüyor.

  sonuç olarak genellikle radyoaktif tepkimeler sonucu meydana geldiği için sadece uranyum kaynakları sebebiyle ortaya çıkan gazın doğalgaz veya petrol yataklarında birikmesi ile elde ediliyor. aslında bulunması zor ve hızla tükenen bir gaz. gelecekte dünyada bulunmayacağına dair bilimsel yazılar mevcut.

  daha fazla bilgi için link
22396 entry daha

hesabın var mı? giriş yap