şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
321 entry daha
 • burada insanların çok açık bir şekilde yorgunluk ve biraz da bıkkınlıkla yazdığı şeyleri ağır şekilde eleştirerek vicdanını rahatlatan, ne kadar iyi ebeveyn olduklarını kendilerine kanıtlayanları gösteren başlıktır.

  neymiş efendim doğumdan sonra kürtaj mümkün mü demiş biri? ay ne kötü. ne var lan? ben 16 yaşındayken annem "seni cami avlusuna bıraksam alan olur mu" derdi. yahu anneniz babanız sizinle hiç eğlenmedi mi de bu tip şeyler çok garip geliyor size.

  yahu neymiş efendim çok şekerlermiş de, anne baba olmayı bilmeyenler yapmış da o yüzdenmiş. yahu bırakın allah aşkına. evet çocuklar masumdur, güzeldir, hazır olunmadan yapılmamalı büyük bir sorumluluktur. katılıyorum da burada daralıp hayatından şikayet eden insanların üzerine fazla gelmiyor musunuz?

  önceliğiniz iyi anne baba olmak olup, bir birey olmayı unutmanın başarılı olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. yaşadığınız maddi ve toplumsal şartlar size siz olarak değil ebeveyn kimliğinizle değer biçiyor diye insanları böyle yargılamaya başlamışsınız.

  annemden örnek veriyorum. kadın 20 yaşında ablamı, 26 yaşında beni doğurmuş. yemesi içmesi, tuvalet eğitimi, konuşması, yürümesi, okulu, sosyal hayatı derken kendisine ne kalmış? hiç. para da olmayınca her şeye kendin koş. sonra? nihayet ikimiz de kendi kendimize yaşayabilecek düzeye geldik derken, hop bir torun. şimdi ablamın oğluna bakıyor.

  şimdi bu kadının hayatının kaymadığını kim söyleyebilir? şikayetçi mi hayır? ama izin verin de biraz söylensin. anne babanın da insan olduğunu unutmamak lazım. siz de anne baba olunca insan olduğunuzu arada bir hatırlatın kendinize. hatırlatın da insani bir gerekçeyle yakınanların acımasızca suçlamayın.
604 entry daha