şükela:  tümü | bugün
14 entry daha
  • çini kelimesinin çin işi anlamından geldiği söylenir. içindeki sıvının sızmaması için çinliler, pişmiş toprak kapları pişirmeden önce sır denilen maden oksitleri ile cilalamış ve daha sonra pişirmişlerdir. pişim sonrasında bu oksitler camsı bir saydamlık ile kapların üzerini kaplamıştır. değişik desen ve renk uygulamaları ile zenginleşen çini işçiliği asya’dan ortadoğu’ya kaymış, sümer, asur, mısır ve pers yapılarında sırlı tuğla olarak kullanılmıştır. orta asya türkleri, sırlı tuğla tekniğini düz veya çok renkli duvar çinisi olarak geliştirmişlerdir.

    anadolu selçuklular döneminde mimari eserlerin iç duvar, kemer, kubbe ve minarelerini süsleyen bir unsur olarak kullanılmıştır. sırlı tuğla, tek renkli ve yaldızlı çini, çini mozaik, sır altı ve sır üstü çini gibi teknikler ile geliştirilen bu malzeme ile cami, türbe, saray, köşkler, medreseler süslenmiştir.

    osmanlılar döneminde farklı teknikler ile çinicilik gelişmiş ve 15. yüzyıldan itibaren mimaride önemli bir süsleme elemanı olmuştur. iznik, osmanlı çiniciliğinde önemli bir merkez haline gelmiş, 17. yüzyılda en yetkin ve kıymetli örneklerini vermiştir.
    (bkz: http://static8.depositphotos.com/…ail-from-wall.jpg)
2 entry daha