şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • ben cad kısmıyla alakadarım o yüzden diğer bölümlerde de durum aynı mıdır bilmiyorum. çalıştığım alan için şunları söyleyebilirim:

  iş alabilmeniz için başlangıçta önemli olan 3 kritik nokta var.

  - 1. si portföy. geçmiş yaptığınız işleri tecrübeleri anlatan resimlerle de besleyerek güzel bir geçmiş hazırlamalısınız. tabi kendinizi tanıtan yapabileceklerinizi anlatan kısa ve öz bir yazıyı da tanıtım bölümüne eklersiniz.

  - 2. si ingilizce bilgisi. bunu da ingilizce testlerinden birini çözerek o seviyede kendini ispatlayarak yapabilirsiniz ve sitede profilinizi inceledikten sonra onay işaretini sizin için ekler.

  - 3. sü de yeni üye oldunuz ve ilk işinizi yapacaksınız bunun için işlere ya ilk teklif verenlerden olacaksınız yada o işi nadir yapabilen kişilerden.. çünkü teklif sayısı 15-20 leri bulduğunda o kadar profil arasından sizin seçilmeniz imkansız değil ama baya zor. onun için ilk teklifi atacaksınız ve karşı taraf yazınızı okuduğunda o işi yapabileceğinize inanacak.

  kesinlikle çok düşük teklifler vermeyin yani adam 150 dolarlık iş açmış vay profilim de iş gözüksün ben bunu 25 dolara yaparım demeyin kimse sizi seçmez. mantıklı iskontolar yapın. önemli olan kendinizi anlatabilmeniz, karşı tarafı işi bildiğinize inandırmanız. ondan sonra bütçenin üstünde de teklif verseniz işi alabilme ihtimaliniz var. ayrıca işi açan kişinin daha önce yaptırdığı işlere, bu işlerde ne kadar paralar ödediğine v.s bakın alt taraflarda gözüküyor. ben 10 dolar saatlik teklif veriyodum iş basit bi teknik çizim sonradan bi bakıyorum adam o basit iş için saatlik 40 dolara başkasıyla anlaşmış.

  profilinizi %100 doldurun ve "rising talent" (sadece tam doldurmak yetmiyor ilgili açıklamayı siteden okuyabilirsiniz) olun. ufakta olsa sizi bi tık öne çıkarır.

  zamanla 6-7 iş yaptıktan sonra zaten aramalarda ön sıralara geçeceksiniz. ben ilk başlarda hangi sayfada dahi olduğumu bilmiyordum şimdi anahtar sözcüklerle ve "en az 1 saat çalışmış" şeklinde filtrelediğiniz de ilk sayfada çıkabiliyorum. buda zamanla artık sizi işe davet etmelerini sağlıyor. en büyük artısı da aylık 30 olan teklif hakkınızdan kullanmadan iş almış oluyorsunuz.

  kendinizi belli bir derecede kanıtladığınız zaman zaten en başta saydığım 3 seçenekten sizin için önemli olan artık sadece ingilizce oluyor. diğer ikisinin pek bir önemi kalmıyor.

  ayrıca bana göre en önemlisi devamlı iş ayarlayabilmek. yani adama bir iş yapıyorsun sonradan adam sürekli seninle çalışıyor. bunu sağlayabilmek çok önemli. bir de uzun süreli işler, adamın elinde 300 tane irili ufaklı parça var bunların 3d çizimi, teknik çizimi, renderi v.s istiyor ve bi bakıyosunuz 400-500 saatlik iş yapanlar var.

  freelancer.com dan en büyük farkı işlerin adam gibi açılıyor olması ve hindistanlıların oranının az olması. adam iş açtımı adam gibi ne istiyorsa yazıyor örnek resmini koyuyor ne yapacağını anlıyorsun yani. (tabi bazı dengesizlerde çıkmıyor değil). freelancer.com a baktığınızda adam yazmış "i want to hire designer" ulan designer da hangi designer böyle bi iş şekli yok.

  en önemlisi de tabi ki sabır. sitede köklenmek kolay değil. yani artık ben bu siteden ekmeğimi çıkarırım diyebilmek için dediğim gibi standart bilgilere sahipseniz nasibinize göre 1-2 sene minimum şart. diyorsanız ki benim bildiklerimi yaptıklarımı yapan sayısı çok az o zaman süre olabildiğince kısalır, tabi sizin o nadir kişilerin yapabildiği işleri o sitede bulabilmeniz de önemli.

  düzeltme: bu açıklamayı girdikten sonra upworke girdim ve gördüğüm olay şu, 2 tane yeni iş açılmış ikiside aynı kişinin ve hindistanlı biri.
  başlık ve içerikleri aşağıda

  açılan işler - http://i.hizliresim.com/g2vb85.png
  1. iş - http://i.hizliresim.com/r687ja.png
  2. iş - http://i.hizliresim.com/mogrd9.png
98 entry daha