şükela:  tümü | bugün
87 entry daha
  • bu merak kedilerin henüz tam olarak evcilleşmemiş hayvanlar olmalarından kaynaklanır. en azından benim teorime göre.*

    http://www.newyorker.com/…nts/are-cats-domesticated

    kadınların bütün cinsel stratejileri alfa erkek bulup, onu betaize etmeye çalışmak üzerine kuruludur. betaizasyon terimi alfa erkeğin sindirilmesini, kadınına bağımlı hale gelmesini ifade eder. ancak erkek bir kez betaize edildiğinde, kadının gözünde değersizleşir. kadından saygısızlık görmeye başlar, ciddiye alınmaz. dolayısıyla kadının heyecanını kaybetmemesi için aşmaya korkacağı sınırlar, erkeğe yaptıramadığı bir şeyler olmalıdır her zaman.

    kediler de kafasına göre takılan, kendisine söylenene kulak asmayan, kısacası itaatkar olmayan hayvanlardır. bu saydığım alfa karakteristiklere sahip oldukları için sevilirler ve tam olarak evcilleştirilemedikleri için de betaize edilemezler. kadınlar kedilere bayılıyorlar çünkü onları betaize edemiyorlar.

    bu noktada benim yorumum ve gözlemim, yalnız yaşayıp da kedi besleyen kadınların çok çok büyük bir bölümü alpha widow klasmanındadır. alfa dul, zamanında kendisinden üst düzeyde alfa erkeklerle birliktelik kurmuş, yani zamanında 10 üzerinden 9 alan bir erkekle beraber olmuş ve daha azına razı olamayan ama aynı zamanda da artık o erkeklerin ilgisine mazhar olamayan kadınları ifade eder. bu tip kadınları 10 üzerinden 7, 8 alan adamlar bile mutlu edemez. dolayısıyla uzun süreli ilişkiye uygun değillerdir. hem betaizasyon hem de annelik iç güdülerini besledikleri kedilerle törpüleyerek bir taşla iki kuş vururlar.
4 entry daha