şükela:  tümü | bugün
68 entry daha
 • avrupa ve amerika kıtalarındaki bilinen operasyonları ülke ülke şu şekildedir.esas baba operasyonların olduğu orta doğu ülkelerini ise ilk fırsatta bu başlığa başka bir entry'de yazacağım.

  arjantin:

  - 1960'de nazi liderlerinden adolf eichmann'ın bulunması ve kaçırılarak israil'e getirilmesi...

  amerika birleşik devletleri:

  - 90'larda hizbullah'ın abd'de silah ve bomba üretim faaliyetlerinin tespit edilmesi ve amerikan güçleriyle beraber operasyon yapılması.

  - 11 eylül saldırılarından hemen önce ağustos 2001'de mossad 200 kadar teröristin abd'de büyük ölçekli bir hedefe eylem yapacağını fbi'ya bildirdi.abd hükümeti istahbaratı değerlendirirken ve harekete geçemeden 11 eylül yaşandı.

  uruguay:

  -letonyalı nazi işbirlikçisi herberts cukurs'un tespit edilip suikastle öldürülmesi.

  avusturya:

  -bir köstebek kullanılarak avusturyalı politikacı jörg haider hakkında özel bilgilerin toplanması.

  belçika:

  -ırak diktatörü saddam'ın super babylon projesi için çalışan kanadalı silah ve balistik uzmanı gerald bull'un 22 mart 1990'da brükseldeki otel odasında öldürülmesi.

  bosna hersek:

  -savaşın parçaladığı bosnalı yahudilerin 1991 ve 1992'de hava ve karayollarıyla tahliye edilip israil'e getirilmeleri.

  kıbrıs:

  -1973'de münih katliamı sorumlularından hüseyin el beşir'in lefkoşada öldürülmesi.

  fransa:

  -1965'de fas'lı muhalif politikacı mehdi ben barka'nın paris'de fas kralı tarafından kaçırılmasında yer tespitinin ve tüm istihbaratın sağlanması.

  -1969 operasyon noa ( 2 yıl önce ki altı gün savaşı nedeniyle fransa lideri de gaulle'ın parasını alıp iade etmediği 5 tane savaş gemisinin fransa'nın okyanus kıyısındaki cherbourg limanından kaçırılarak tüm dünyanın gözleri önünde tv yayınları eşliğinde israil'e getirilmesi).

  -1972'de münih katliamı sorumlularından dr. mahmud hamshari'nin paris'teki dairesinde patlayan telefon ile öldürülmesi.

  -1973'de münih katliamı sorumlularından dr. basil al-kubaissi'nin paris'te öldürülmesi.

  -1973'de (bkz: fhkc) üyesi muhammed boudia'nın paris'te öldürülmesi.

  -5 nisan 1979'da toulouse şehrinde ırak nükleer reaktörü inşası için gereken malzemelerin yüzde 60'nın üretildiği tesiste büyük bir patlamayla sonuçlanan sabotaj.bu saldırıyı aynı zamanda bir çevre örgütü üstlenmiştir.bu tesiste parçaları üretilen saddam'ın nükleer tesisleri 1981'de israil hava kuvvetlerinin devasa taaruzunda yok edilmiştir.tarihteki tek nükleer tesis hava saldırısıdır.

  -1979'da esad ve suriye yanlısı (bkz: fhkc) üyesi zuheir monsen'in cannes'de öldürülmesi.

  -1980'de ırak nükleer programının başındaki kişi olan yehia el-meşhed'in paris'te öldürülmesi.

  -1992'de münih katliamı sorumlusu olarak görülen tüm (bkz: fhkc) istihbaratının başındaki kişi atef bseiso'nun paris'teki otel odasında başına aldığı 3 kurşunla öldürülmesi.

  almanya:

  -1968 operasyon plumbat (israil nükleer programı için bilimsel istihbarat ve reel kaynak toplamak için mossad bünyesinde kurulan (bkz: lekem) birimi tarafından antwerp limanından 200 tonluk nükleer yük ile cenova limanına gitmekte olan alman yük gemisi "scheersberg a''da bulunan yellowcake olarak bilinen işlenmiş uranyum bir sivil israil yük gemisine transfer edildi.

  -operasyon wrath of god (mektup bombalar ile münih katliamından sorumlu tutulan kara eylül ve fhkc militanlara yönelik suikastlar dizisi. ayrıca 1980'de nazi suçlusu alois brunner'e bu mektup bombalardan gönderildi ve 4 parmağını kaybetti.)

  -1978'de doğu berlin'de (bkz: fhkc)liderlerinden wadie haddad'ın zehirli çikolata ile öldürülmesi.zehir sabotajı sevdiği bir belçika çikolatası aracılığıyla aylar boyu süren bir süreçte gerçekleşti.haddad aylar içinde zehirli çikolataları yiyerek ,yavaşça hareket kabiliyetini kaybederek ve vücudunu saran zehir lekeleri eşliğinde öldü.

  -alman vatandaşı steven smeyrek'in kripto hizbullahçı olduğu ve israil'e seyahat etmekte olduğunun tespit edilmesi ve iç istihbarat kurumu shin bet'e haber verilerek tutuklanmasının sağlanması.

  -1990'ların sonunda yapılan büyük endüstriyel casusluk.almanya'nın en gelişmiş bilgisayar sırlarının çalındığı tahmin ediliyor.

  yunanistan:

  -el-fetih'in kıbrıs temsilcisi zaiad muchasi'nin atina'daki otel odasının havaya uçurularak öldürülmesi.

  irlanda:

  -1988'de ingiliz hükümetinin ira'ya yönelik cebelitarık ve irlanda'da yaptığı flavius operasyonuna aktif destek ve katılım.

  italya:

  -16 ekim 1972'de münih katliamı sorumlularından kara eylül örgütü üyesi wael zweiter'in roma'da 2 mossad ajanı tarafından 11 kurşunla öldürülmesi.

  malta:

  -26 ekim 1995'te filistin islami cihat lideri fathi shiqaqi'nin diplomat hotel'de iki erkek kidon ajanı tarafından kidon imzası olarak başına aldığı 6 kurşunla öldürülmesi. (bu suikast oldukça kapsamlı ve ince düşünülmüş, kusursuzca planlanmış bir suikasttır. gil ve ran ismindeki 2 kidon ajanı sahte kimlikle gelirler malta'ya ve yerel işbirlikçilerle çalışırlar.ran'ın motorsiklet temini, haifa limanından kalkan bir israil yük gemisinin sözde motor arızası nedeniyle malta limanına yanaşması gemide bulunan mossad iletişim teknisyenlerinin shiqaqi'nin aracının koordinatlarını anlık olarak gil'in bavulunda bulunan radyo vasıtasıyla 2 kidon suikastçısına ulaştırması akıllara durgunluk verir). mossad başkanı shabtai shavit bu operasyonu bizzat malta limanına yanaşan gemiden yönetmiştir.malta polisi shiqaqi'nin cesedini ancak 3 gün sonra bulabilmiştir.

  norveç:

  -21 temmuz 1973 lillehammer şehrinde ahmet bouchiki ismindeki bir faslı garson, kara eylül örgütü liderlerinden ali hassan salameh zannedilerek öldürüldü.mossad ajanlarının kullandığı sahte kanada pasaportları kanada hükümetini kızdırdı.6 mossad ajanı tutuklandı ve olay açığa çıkarak (bkz: lillehammer olayı) olarak bilindi.gerçek ali hassan salameh ise yine mossad tarafından 1979'da lübnan/beyrut'ta arabasına yerleştirilen 100 kilo patlayıcı ile seyir halindeyken havaya uçurularak öldürüldü.

  birleşik krallık:

  -ingiltere'nin 11 eylül'ü olarak bilinen 7/7 londra bombalamalarında ve metro saldırılarında mossad'ın birleşik krallık istihbaratı m15'i saldırının faili olarak görülen ''mustafa'' takma isimli teröristin gerçekte 2002 bali bombalamasında faili olan ünlü bomba ustası malezya doğumlu azhari husin olduğunu bildirmesi.

  ukrayna:

  - filistinli mühendis dirar ebu seesi trenle kiev'den kharkiv'e giderken yolda mossad ajanları tarafından kaçırıldı ve ortadan kayboldu, taa ki 3 hafta sonra bir israil hapishanesinde ortaya çıkana kadar.
50 entry daha

hesabın var mı? giriş yap