şükela:  tümü | bugün
69 entry daha
 • mossad'ın akıllara durgunluk veren ortadoğu operasyonlarının bilinenleri şunlardır:

  mısır:

  -1956'da port said şehri ile kahire arasında irtibatın ve iletişimin kesilmesi.

  -1957'de batı alman vatandaşı olan mossad ajanı wolfgang lotz,mısır'a sızdı ve mısır'ın füze siteleri,askeri ve endüstriyel tesisleri ile ilgili istihbarat topladı.mısır hükümeti için çalışan alman roket bilimcileri tespit edip listeledi ve mossad bu isimlere mektup bombaları ile suikastler düzenledi.1965'de doğu alman devlet başkanı mısır'a yaptığı ziyarette mısır'a jest olsun diye,ajan olan 30 batı alman vatandaşının listesini verdi.bu listede adı geçen wolfgang lotz 1965'de mısır hükümeti tarafından tutuklandı ve müebbet yedi.1967 altı gün savaşı sonrasında yapılan esir takası anlaşması ile serbest bırakıldı.

  -1967'de cia tel aviv bürosu şefi john hadden savaşta çok zor durumda kalan mısır'ın savunmasına yardım edileceğini israil'e bildirdi. mossad başkanı meir amit washington dc'ye uçarak robert mcnamara ile görüştü.bu görüşme sonrası abd israil saldırısı için yeşil ışık yaktı.

  -altı gün savaşını başlatan ve 400 uçaktan oluşan mısır hava kuvvetlerinin buyuk bolumunun 2 saat içinde yok olmasına neden olan ''operasyon odak'' sırasında istihbarat ve veri sağlanması.

  -1969'da ''operation bulmus 6'' sırasında mısır'ın green island bölgesinde operasyon düzenleyen israil komandolarına anlık istihbarat desteği.

  -operasyon damocles: 1962 ve 1963'de mısır için çalışan alman roket bilim adamlarına karşı yapılan suikastler dizisi.

  ünlü nazi otto skorzeny'den alınan bilgiyle roket fabrikasına gönderilen bomba ile alman roket mühendis ve 5 mısırlı işçi öldü.
  mısır'a askeri donanım tedarik eden münih merkezli şirketin sahibi heinz krug eylül 1962'de mossad tarafından kaçırıldı bir daha haber alınamadı.

  iran:

  - 78-79 islam devrimi öncesi cia ve mossad iran'da inanılmaz etkindi.1957'ye kadar iran güvenlik ve bilgi örgütü (savak)'ın tüm eğitim ve yapılanması cia ve mossad himayesinde ve denetiminde organize edildi.fakat 1957'de abd ile iran'ın arası açılmaya başladı ve 1960'ların başlarında kopuş yaşandı.bu tarihten itibaren savak'ın tüm eğitim ve destek faaliyetlerinde mossad tek güç haline geldi.savak ve mossad pek çok ortak operasyonlara imza attı.

  -devrim muhafızlarının en önemli generallerinden ali reza asgari 7 şubat 2007'de istanbul'da kaçırıldı.bir daha haber alınamadı.2010'da israil'de tutukluyken öldüğü düşünülüyor.

  -12 ekim 2011'da imam ali askeri üssünde gerçekleştirilen büyük patlama...18 iran askeri ve devrim muhafızlarının füze programının komutanı general hasan tehrani moghaddam öldü.imam ali askeri üssü iran'ın yeni geliştirilen şahab-3 füzelerinin de saklandığı en güvenli askeri üssü olarak biliniyordu.

  -tamamı iran'ın ünlü nükleer uzmanları,fizikçileri ve bilim insanları olan masoud alimohammadi , ardeshir hosseinpour , majid shahriari , darioush rezaeinejad, mustafa ahmedi-roshan'ın birbirinden farklı inanılmaz suikastler ile iran'ın en güvenli bölgelerinde öldürüldüler ve mossad ajanları her seferinde arkada kanıt bırakmadan izlerini kaybettirdiler.yakalandıkları anda idam edileceklerini bildikleri halde sayısız zorluk derecesi yüksek operasyon devam etmektedir.

  -iran atom enerjisi kurumu başkanı fereydoon abbasi'ye yapılan başarısız bombalı suikast.bu suikast majid shahriari'nin öldürüldüğü gün yani 29 kasım 2010'da düzenlenmiştir.

  ırak:

  -ırak'lı savaş pilotu münir redfa mossad tarafından israil işbirlikçisi haline getirildi.redfa'ya iltica ve kurtarılma hakları verildi.redfa'nın tüm ailesi israile kaçırıldı.ve redfa 1966'da elmas operasyonu ile bir adet ırak mig-21 savaş uçağını havalandırıp kaçırarak israil'e getirdi.israil mig-21 hakkında daha önce bilinmeyen pek çok bilgiyi ele geçirdi ve abd ile paylaştı. hatta uçak bir süre sonra incelenmek üzere abd'ye yollandı.

  -operasyon sfenks: 1978-1981 arasında fransa'da bir adet ırak nükleer mühendisi mossad tarafından işe alınarak ajan yapıldı ve saddamın osirak nükleer reaktörü hakkında daha önce bilinmeyen hassas bilgiler ele geçirildi.

  -operasyon brumble bush: 1992'de saddam hüseyin'e yönelik suikast hazırlığı. operasyon provası necef çölünde yapıldı ve gerçek operasyon provadan iki gün sonra yapılacaktı.fakat tatbikat sırasında idf komutanı ehud barak'ın gözleri önünde dost ateşi ile 5 israil komandosu öldü ve 6 komando yaralandı.bu eğitim kazası nedeniyle israil kamuoyu ayağa kalktı ilk saddam suikastı böylece iptal edildi.97'de bu sefer mossad tüm hazırlığı yapmış ve saddam operasyonuna başlıyordu ki abd ve ingiltere suikaste gerek kalmadığını çünkü kısa bir süre içinde çöl tilkisi operasyonunun başlayacağını açıkladılar ve saddam operasyonu yine rafa kaldırıldı.

  ürdün:

  -30 temmuz 1997'de 16 sivil israillinin ölümüne yol açan hamas bombalı saldırısının faili olarak görülen halid meşal'e ürdün'de mossad tarafından fentanil levofentanyl isimli bir toksin ile suikast yapıldı.toksin'in öldürmesi için vücuda teması yeterliydi.meşal son derece dikkatli ve korumayla geziyordu.arabasından indikten sonra koşmaya başladı.mossad ajanı toksini meşal'e fırlattığında toksin meşal'in kulağına geldi.suikast erken deşifre olunca ajanlar kaçamadı.kanada pasaportlu mossad ajanları büyükelçiliğe sığındı.meşal ölümcül şekilde hastalandı.esir takas antlaşması yapıldı.ürdün mossad ajanlarını serbest bıraktı.karşılığında israil'den hemen uçakla gelen bir doktor meşal'e toksin'in panzehirini getirip hayatını kurtardı.israil ayrıca bazı üst düzey radikal islamcı teröristleri serbest bırakmak kaldı.

  lübnan:

  -1973'de beyrut'ta (bkz: fhkc)'ye yönelik operasyon spring of youth sırasında her türlü istihbarat ve operasyonel yardım.

  -fhkc üyesi bassam ebu şerif'e mektup bombs gönderilmesi.şerif ağır yaralandı ama hayatta kaldı.

  -22 ocak 1979'da kara eylül örgütü lideri ali hasan salameh beyrut'ta arabasına yerleştirilen bombayla öldürüldü.

  -1972'de (bkz: fhkc) liderlerinden ghassan kanafani'nin arabasının uçurulması suretiyle öldürülmesi.

  -1992'de hizbullah genel sekreteri abbas el-musavi'nin beyrut'ta sayeret matkal tarafından öldürülmesinde istihbarat desteği.

  -2002'de fhkc askeri kanadının lideri cihad ahmed cibril'in beyrut'ta öldürülmesi.

  -2003'de hizbullah üyesi ali hüseyin salih'in beyrut'ta öldürülmesi.

  -2004'te üst düzey hizbullah yetkilisi ghaleb awwali'nin beyrut'ta öldürülmesi.

  -2006'da filistin islami cihad liderlerinden mahmut el-majzoub'ın sidon şehrinde öldürülmesi.

  lübnan'da mossad'ın dürzi,hristiyan ve sünni'lerden oluşan oldukça büyük ve geniş bir istihbarat tabanı olduğu düşünülmektedir.

  suriye:

  -mossad ajanı (bkz: eli cohen) suriye hükümetinin en tepelerine sızmış,devlet başkanı'nın kankası olmuş ve savunma bakanlığına bile getirilmiştir.altı gün savaşı öncesinde suriye ordusunun tüm yerleşim planlarını,golan tepelerindeki savunma vaziyetini,suriye ordusunun silah envanterinin tam listesini israil'e verdi.

  -1 nisan 1978'de 12 suriyeli asker ve istihbaratçı şam ve ürdün arasındaki telefon kablosuna yerleştirilen gelişmiş mossad dinleme cihazını bulduğunda bubi tuzağının patlaması sonucu öldüler.

  - 3 nisan 2002'de suriye'ye sinir gazı üretiminde destek veren rus general anatoliy kuntsevich'in uçak yolculuğu sırasında zehirlenerek öldürülmesi.

  -eylül 2004'de hamas askeri kanadının liderlerinden izz el-deen şeyh halil başkent şam'da arabasına konan bubi tuzağı ile öldürüldü.

  -suriye'nin gizli nükleer reaktörünün tespit edilmesi.eylül 2007'de bu reaktör operasyon orchard ile büyük ölçüde yok edildi.

  -1 ağustos 2008'de suriye nükleer programının başı olan general muhammed süleyman akıllara durgunluk veren bir suikastle öldürüldü. suriye'nin tartus sahilinde denize giren süleyman bir tekneden keskin nişancı tüfeği ile vurularak öldürüldü.(bu mossad operasyonunda suikasti israil donanma ozel kuvvetleri (bkz: shayetet 13) keskin nisancilari duzenlemistir.

  -25 temmuz 2007'de el-safir kimyasal silah deposu havaya uçuruldu.15 suriyeli personel ve 10 iran'lı mühendis öldü.

  -hizbullah'ın üst düzey liderlerinden olan ve 1983 abd elçilik bombalamasının sorumlusu kabul edilen imad mughniyeh 12 şubat 2008'de şam'da arabası havaya uçurularak öldürüldü.

  -rus askeri istihbaratı (bkz: gru)'nun başkan yardımcısı yuri ivanov lazkiye yakınlarında ortadan kayboldu.2010'da ölü bedeni türkiye sahillerinde bulundu.

  birleşik arap emirlikleri:

  -ocak 2010'da üst düzey hamas komutanlarından mahmud el-mabhouh, dubai'de otel odasında voltajı artırılmış elektrik tabancası ile inanılmaz bir sekilde öldürüldü.bu operasyonun kamera görüntüleri medyaya verildi youtube'da mevcut.operasyona sahte kimlikli 26 mossad ajanı'nın katıldığı ve bunların dünyanın dört bir yanındaki farklı ülkelerden geldikleri biliniyor.otel'de iş adamı,tenis oyuncusu,manken ve müslüman kılıklarıyla suikaste katılıyorlar.yarısından fazlasının kadın ajan olduğu görülüyor.

  fas:

  -eylül 1956'da kurulan gizli teşkilat ile fas yahudileri güven içinde israil'e getirildi.

  -fas'ın casablanca limanında çalışan iki mossad ajanı kuzey kore'den gelen bir gemide suriye'ye sevk edilecek füzeler tespit etti.geminin israil hava kuvvetleri tarafından uluslararasi sularda batırılması kararı çıktı fakat başbakan yitzhak rabin veto etti.

  tunus:

  -el fetih kurucusu halil el-vezir (ebu cihad)'in 1988'de öldürülmesi.

  -1991'de fhkc'nin istihbarat başkanı ve yaser arafat'ın arkasından iki numaralı ismi olan salah khalaf'ın öldürülmesi.

  -2016'da hamas'ın mühendis lakaplı uzmanı muhammed el-zavahri'nin öldürülmesi.
51 entry daha
hesabın var mı? giriş yap