şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • zaman'ın nesnelerin hareketiyle ilişkisi var, bunun deneysel kanıtları da vardır, zamanın hızı ve hareket arasında ters orantı vardır.

  zaman hareket eden nesneler için daha yavaş akar, bu hareketin hızı ışık hızına ulaştığında zaman o nesne için durur. tabi gündelik yaşantımızda yaptığımız hareketler ışık hızının yanında çok mikro ölçüde kaldığından bunu algılayamıyoruz, ancak iki adet atomik ölçüde hassas saati ayarlayıp, birini sabit bırakıp, birini de uçakla uçurup geri getirdiklerinde aralarında zaman sapması olduğu einstetin'in teorisinin gerçek olduğunu ispatlıyor.

  peki bu bilgi ne işimize yarayacak? sanırım hiç bir işe :).

  yazar için stephen hawking'in "imaginary time" şeklinde konsepti dışarıdan bakıldığında umut verici gözüküyor olabilir ama içeriği biraz kel alaka.

  sizin durumunuz aklına gelenin başa gelmesi, hayattaki hedefler, murphy kanunları vs. ile daha açıklanabilir duruyor :)

  düşünülen kişinin araması veya fonda akıldan geçirilen şarkının 2-3 dk sonra çalması gibi örnekler, hatta ben ileri götüreyim, akıldan geçen şarkıyı yan odadaki arkadaşın mırıldanması, çok alakasız birşey düşünürken yakın bir kişinin de benzer şeyleri aklından geçiriyor olması gibi hadiseler biraz daha telepatik konular olabilir.
80 entry daha

hesabın var mı? giriş yap