şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • canlılar aleminin ruh hastası üyeleri.

  boyutları çok küçük olmasına rağmen ağızda jilet çevirmek mi dersin, helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirmek mi dersin türlü türlü psikopatlıklar var bu abilerde. kendilerini 4 farklı aşiret olarak incelememiz mümkün.

  1. metanojenler
  bataklıklarda, pis sularda, çöplerde, otçul hayvanların bağırsağında falan takılırlar genelde. etrafa paso metan gazı salarlar. sebebi de kanımca sırf ibnelik. iki oksijen üret bi işe yara desen yapmaz bu pezevenkler. ha bu arada, kendileri zorunlu anaerobtur yani oksijen bulunan ortamda yaşayamazlar.

  2. halofiller
  aşırı tuzcul bunlar. tuz gölü, kızıl deniz gibi yerlerde sürterler. deniz suyundan yaklaşık 10 kat daha tuzlu ortam olmayınca gelişemeyenleri var.

  3. termofiller
  aşırı sıcak ortamların seksi playboylarıdır bu abiler de. 65-85 derece arası sıcaklık termofiller için efil efil esiyo mübarek iken, bazı türleri `sürekli kansızlığı olduğunu söyleyen çıtkırıldım kız` gibi 105 derece ve üstü sıcaklıkları tercih eder. bu nedenle yanardağ bacalarında falan ikamet ederler.

  4. pisikrofilikler
  bunlar da soğuk ortamların maskotları. çoğunluğu 5 dereceden yukarısında yaşayamaz. suyun donma noktasındaki ekstrem şartlar bu abiler için hawaii adalarında güneşlenmek kadar keyif vericidir.

  bütün bu arkeleri bakterilerle kıyaslarsak en basitinden bakterilerin aksine arkelerde kromozom bulunur. efenime söyliyeyim, bakterilerin çeperinde peptidoglikan bulunurken arkelerinkinde bulunmaz. dna'larının etrafında histon proteinler bulunur vesaire vesaire.

  not: canlılar aleminin asıl polat alemdar'ı bir aralar duyup şu an adını unuttuğum arsenikle beslenen çılgın bakteriler bence ama dediğim gibi onların adını unuttum.~swh~
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap