şükela:  tümü | bugün
 • gamma glutamyl transpeptidase. kandaki miktarı önemlidir. normal değeri 0 - 51 iu/l dir. yüksek çıkması konjestif kalp krizinde, cholestasis (safra kesesinin aşırı doluluğu), siroz, hepatik (karaciğer) iskemi (kan eksikliği, yani karaciğerin yeterince kanlanamaması), hepatik nekroz (doku ölümü), hepatik tümör, hepatit, hepatotoksik ilaç kullanımını akla getirir.

  bu enzimin seviyesini yükselten ilaçlar / maddeler;
  alkol,phenytoin, fenobarbital.

  bu enzimin seviyesini düşüren ilaçlar / maddeler;
  konraseptifler.

  yüksek çıkması durumundaki risklere gelince,
  aşırı kanama,
  baygınlık,
  subkutan hematom,
  ve artan infeksiyon riskidir.

  yüksek alkol kullanımını ve karaciğer hasarın belirlemede alt ve asta göre artıları ve eksileri mevcuttur.

  bu test pozitifi test etmede (bkz: sensitivity), daha başarılı iken negatifi test atmede (bkz: specificity) daha başarısızdır, alt ve asta göre.

  bu üç enzimden, ggt, fazla alkol tüketimini en iyi saptayanıdır., ancak ggtnin birçok organda bulunmasından ve bazı ilaçların ggt seviyesini yükseltmesinden ve de bazı hastalıkların ggt seviyesini yüksetmesinden dolayı, yüksek ggt seviyereli her zaman alkol abuseunu göstermez.

  yine de gamma-glutamyl transferase (ggt), alkol kullanımının saptanması için en sık kullanılan biyokimyasal testtir. 4 ila 8 hafta süresince günde 4 veya daha fazla içki içmek (bir içki = bir biranın alkol içeriğinin eşdeğeri oluyor burda), ggt seviyesini yükseltir. alkolden 4 5 hafta uzak kalınması ile normale döner genellikle. eğer alkolden başka bir sebepten değilse yüksekliğin sebebi.

  burada tedavi önerisi vermek olmaz ama, şu öneriler verilebilir;
  alkol kullanımını azaltmak / sınırlamak,
  barbiturat kullanımını azaltmak / sınırlamak.

  eğer sebep alkol değilse, bir dahiliye, hematoloji, ya da hepatoloji uzmanına görünmek.
  evet. budur. **
5 entry daha