şükela:  tümü | bugün
81 entry daha
 • yaklaşık 1,5 sene amatör, 7 ay kadar da lisanslı olarak faal olduğum spor branşıdır. apandis ameliyatı olduktan sonra bıraktım ve 3 senedir tekrar salonlara dönmeye ne vaktim, ne kondüsyonum* var.

  kick box, esneklik, kondüsyon ve dayanıklılığa dayalı bir spordur. spor yaptığım dönem -antrenmanlardan 1 saat önce ve antrenmandan 2 saat sonrasına kadar içmemek kaydıyla- günde yarım paket sigara içiyor olmama rağmen, antrenmanları tazı istatistikleriyle tamamlıyor, ayıboğan gücüyle kum torbasına/rakibime darbeler indirebiliyor, bir balet kadar olmasa da, mümkün mertebe hocamızın esneme hareketlerinin uygulanması doğrultusunda verdiği komutları yerine getirebiliyordum.

  kick box, sanılanın aksine insanın içindeki şiddeti körüklemeyen, enerjisini yüksek seviyelerde harcatarak sinir/stresini minimalize eden, ancak size(ne kadar bu sporu yapanlar tarafından inkar ediliyor olsa da) tehlikeli bir özgüven veren, hayat kalitenizi birkaç tık ileriye taşıyan bir spordur. darbe almak sizin için sorun değilse, lisanslı olarak dövüşlere katılarak o atmosferi yaşamanızı tavsiye ederim.

  kick box'un hayat standartlarınızı nasıl yükselttiğine dair bir kaç örnek vermek gerekirse;

  # 5 katlı bir apartmanın merdivenlerini üçer beşer tırmanır, kapıya geldiğinizde dinlenmeye ihtiyacı olan yarı ölü biri gibi tıkanmazsınız.

  # toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, ayakta yolculuk ederken içinde bulunduğunuz vasıta ne kadar sallanırsa sallansın*, yapılan antrenmanlardan dolayı ellerinizle bir yere tutunmadan seyahat edebilirsiniz.

  # yediklerinize içtiklerinize ekstra dikkat eder, zararlı besinlerden uzak durmaya gayret gösterirsiniz. bizzat, hafta sonları 35lik viski ve ayda bir kez fast food ile kendimi ödüllendirip, garip bir şekilde mutlu oluyordum.

  # herhangi bir kavga anında avantajlarını anlatmaya gerek yok. fakat yazımın başında sözünü ettiğim: "tehlikeli özgüven" kısmı burada devreye giriyor. çünkü, karşınızda size ringde olduğu gibi yumruk ve tekme atan insanlar değil, bıçak çekip silah doğrultan insanlar bulabilme ihtimali hiç de azımsanamayacak düzeyde.

  # sigara kullanıcıları için, içilen sigara miktarını azaltmanıza yardımcı olur. şöyle ki; antrenmanda tıkanmamak için 1-2 saat öncesinden sigara içmeyi bırakır, antrenmandan sonra ciğerlerinizin açılması ve yorgunluk vaziyetinden dolayı 1-2 saat daha canınız sigara istemez(tabi bu kişiden kişiye göre farklılık gösteren opsiyonel bir durumdur).

  # en önemlisi, yatak odası performansınızı ibretlik bir şekilde arttırır. 4-5 ay düzenli kickbox antrenmanı yaparsanız, adeta bir "yatakkıran"a evrilme durumuyla karşı karşıya kalabilir ve kadınların sizi "zeus" diye çağırmasıyla egoda tavan yapıp, vaziyetin keyfini sürebilirsiniz:)

  tabi, daha aklıma gelmeyen bir çok faydasını tecrübe ettim. ezkaza gelirse editlerim.

  edit: özel mesaj yoluyla hangi salona gittiğimi soranlar olmuş, buradan topluca cevap vereyim. ankara bahçelievler 2. caddede yer alan "alptekin spor klübü"ne gidiyordum. akabinde, hocamız çankaya'da "atılgan fight academy"ye geçince orada devam ettim. hocamın adı "abdülkadir şahin" idi. çok araştırmıştım, tavsiye ederim.
134 entry daha