şükela:  tümü | bugün soru sor
39 entry daha
 • zero dark thirty filminde chris pratt'in canlandırdığı abd'li asker tipine benzeyen,reina saldırısına dair ilginç bir teorinin baş kahramanıdır.

  bazılarını aydınlatmak adına özetle, saldırının şu şekilde gerçekleştiğine dair teoriler var: reina'da çok önemli arap iş adamlarının (bazılarına göre arap kraliyet ailesinin çocuklarının) yılbaşı kutlaması yapacağı biliniyor. bu kişiler hedef seçiliyor. ışid bağlantılı biri seçilip, plana dahil ediliyor.

  tam adı "william jacob raak" olan bu amerikalı eleman muhtemelen arap ismini çağrıştıran "yakup raak" ismiyle reina'da yılbaşı için yer ayırtıyor. yanında bir ya da iki arkadaşı da var... ki yılbaşında reina gibi mekana rezervasyon yapmadan giremezsin. isim ve sakal kombinasyonuyla mekandaki arap milyarderlerin arasına karışıyorlar.

  operasyon başladığında, kırgız saldırgan ön kapıdan ateş ederek içeri giriyor. (ek: saldırganın içeri girip ateş ederken, kendisinin ya da başka birinin mekana geçici körlük sağlayan ya da sis bombası cinsi bir bomba attığı ve insanlardan bir kısmının bu yüzden geçici körlük yaşadığı iddia ediliyor. bu durumda abd'li elemanın bu geçici körlük sağlayan bomba atılmadan önce tedbirini aldığı düşünülebilir. ki bu ayrıntı da "o kadar kişi bu abd'linin silah sıktığını görmemiş mi?" sorusuna cevap niteliğinde.) saldırı sonrası reina'daki insanlar panik halinde kaçışırken, bu eleman ve arkadaşları hedef olarak seçtikleri kişileri o kargaşada kafalarına sıkarak öldürüyor.

  kırgız etrafa sıkarken, kaçabilen insanlar denize atlıyor, yere yatıyor, masaların arkasına saklanıyor. bunlar da o kargaşada hedeflerini temizliyor.

  hedefler öldürüldükten sonra iki arkadaşı oradan ayrılırken, bu muhtemelen bir sebepten dolayı kaçacak zaman ya da fırsat bulamıyor ve kendisini yaralıların arasına atıyor... belki onu alan ambulans bile operasyonun parçası oluyor ve mekandan yaralıymış gibi ayrılıyor. ambulansa konurken televizyoncularla röportaj yapınca deşifre olmasın diye ülkeden ayrılışında da sevimli abd vatandaşını oynuyor.

  ülkeye abd'li arkadaşlarıyla geldiğini söylenmesine rağmen ayrılırken yanında kimse yok, kendisini hastane personeli filan uğurluyor.

  şu anda, bu saate kadar bulunamayan kırgız saldırgan, abd istihbaratında "safe house" denilen türkiye'deki güvenli cia evlerinden birinde saklanıyor olabilir. ki böyleyse çoktan öldürülmüştür bile...

  komplo teorisi buyken, halen gelip "bu amerikalı kapıdan gelip ateş eden kişi mi şimdi? bu olamaz" diyenler var.

  lan oğlum adam zaten içerideymiş, kırgız silahlı saldırı yapıp, herkes panik halinde kaçışırken hedefleri arkadaşlarıyla birlikte öldürmüşler. olaydaki rolünün bu olduğu iddia ediliyor. gelmiş bu adam kapıdan gelip milleti tarayan kişi olamaz diyen var.

  ya olayı anlayacak kapasiteniz yok, ya ajan gibi manipülasyon yapıyor, insanların aklını karıştırmaya çalışıyorsunuz. ki ekşi'de bu tiplerden bol var.

  -----

  edit: "kimse bu adamı ateş ederken görmedi mi?" diyenler için geçici körlük yaşatan bomba ayrıntısı ek yapıldı.

  ayrıca: snowden filmini izleyenler bilir; edward snowden pakistanlı bir bankacıyı kafalamak için kimlik değiştirir ve kız arkadaşı vasıtasıyla bankacıyla tanışır. ardından nsa ve cia istihbarat programlarını kullanarak pakistanlı'nın kızı hakkında ilginç bilgiler edinir. ve ona bu görevi veren kişi, kızının yasak aşk yaşadığı kişi üzerinden psikolojik harekat düzenleyip kız intihara sürüklenir ve bu durumdan etkilenen pakistanlı bankacı kucağa düşürür. ardından pakistanlı'yı alkollü araba kullanmaktan komplo kurar ve adam cia'ya istihbarat sağlamaya mecbur bırakılır.

  kimlik değiştirmek, insanlarla ilişki kurmak, sızma görevi cia ajanlarının görevidir. bunların sadece filmlerde olduğunu sanıyorsanız, oldukça safsınızdır.

  bu eleman snowden örneğinde olduğu gibi kimlik değiştirip, uzun zaman önce arap gençlerle ya da iş adamlarıyla arkadaşlık kurup, sonunda kendisini reina'daki -muhtemelen arap zengini ya da kraliyet ailesinden birinin- doğum günü partisi için davet ettirmiş ve cia operasyon yapmış olabilir... muhtemel senaryo, komplo teorisi bu.

  bu durum doğru mudur, yanlış mıdır, alırsın güvenlik kamerası görüntülerini, reina içi görüntüler yok edilmişse bu elemanın ülkeye girdiği andan itibaren tüm mobese kayıtlarını incelersin olur biter.
235 entry daha