şükela:  tümü | bugün
111 entry daha
  • bu tür müdahaleler piyasaya güven vermediği gibi, merkez bankası'nın bağımsızlığı konusundaki soru işaretlerini güçlendiriyor, faiz arttımasına izin verilmediği ve dolayısıyla bağımsız olmadığı düşüncesi güçleniyor.

    ekonomi bakanı bugün açıklama yapmış, "tcmb'nin döviz satarak piyasaya müdahale etmesi yanlış olur" demiş ve "faiz artışının ekonomiye kalıcı zarar verebileceğini" belirtmiş.

    tam bağımsız merkez bankası da yürütme kendisine bu konularda olur vermediği için (ki döviz satışı bence de yanlış ama buna tcmb karar versin) döviz zorunlu karşılıklarını düşürüyor. hiç yapma daha iyi. piyasaya müdahalenin kendisi merkez bankası'nın bağımsız olmadığının teyidi gibi. ayrıca zorunlu karşılıkların azaltılması -kısıtlı ekonomi bilgimle yazıyorum- çok hayırlı bir şey de değil.

    özetle merkez bankası bu müdahaleyle gidişattan memnun olmadığını, bir şeyler yapmak gerektiğini, yapmak istediğini ancak elindeki imkanlardan bir kısmını kullanmasına da izin verilmediğini belirtmiş oldu. bu mesajı alan piyasalar da bir kaç saat içinde eski haline döndü.

    olan bir nevi güvence bedeli olan zorunlu karşılıklara olmuş oldu.
115 entry daha