şükela:  tümü | bugün
52 entry daha
 • kullanım amacı genel olarak profesyonellere hitap eder, ayrıca öyle her önüne gelen raw işleyemez.

  dijital karanlık oda diye tabir edebileceğimiz görüntü işleme programları, renk uzayı, renk bilgisi, renk gamutu, ışığın kalitesi, görüntü iyileştirme, filtreler ile en nihayetinde labo deneyimi içeren bir "göz" gerektirir. yoksa raw formatı sadece beyaz ayarına, çözünürlüğe ve geniş dinamik aralığa müdahale edilmesi ile sınırlı bir kayıt formatı değildir. zira imaj sensörleri, aslında gözümüzün farkedemediği pek çok ayrıntı ve veriyi kaydeder.

  modern dslr tipi kameralar, sd, cf, xqd ve cfast tipi bellek kart ve kombinasyonlarını ikili slotlar halinde kullanabilecek şekilde tasarlanmışlardır. kamera ayarlarından seçilmek suretiyle, tek bir karta ve ya ayrı ayrı kartlara yine ayrı ayrı ve eş zamanlı olarak hem raw hem de jpeg formatında fotoğraflar kaydedilebilir.
  bu sayede her bir görüntünün hemen kullanılabilecek-paylaşılabilecek bir jpeg formatı ile daha sonra detaylı bir işlemden geçirilmesi ile oluşturulabilecek bir tiff formatı ve ya ileride oluşabilecek hak ve telif hakları ihlalleri konusunda fotoğrafın tamamen sizin kameranızdan çıktığını ispatlayacak bir "raw" format kaydı oluşturulmuş olur.
  bu "raw" dosyaları saklanıp yedeklenmek suretiyle, daha sonra oluşacabilecek ihtiyaçlara ve görüntü formatlarına göre yeniden işlenebilir ve farklı çalışmalara imza atılabilir.

  öte yandan video sektörünün ilerlemesi, gelişmesi ve popülerleşmesi sonucunda raw video kaydı artık fotoğrafçılıktan çok video sektöründe ön plana çıkmaktadır.
  bu bağlamda, djı firmasının, video severler, ileri amatörler ve yarı profesyoneller gibi kitlelere sunmuş olduğu drone ve ya stabilizer'lerin yüksek veri işleyen ve en nihayetinde raw video kaydına imkan tanıyan kamera ve kayıt ekipmanları çeşitliliğine hız verdiğini görmekteyiz.

  sözün özü, raw candır. ancak video sektöründe daha bir candır.
133 entry daha