şükela:  tümü | bugün
101 entry daha
  • nick altında resmen kendisini linç etmişler. söylenilenler: atatürk düşmanı, liboş, türk liberallerinin hele hüle olması, tarak gazetesi yazarı, iddialarına mesnet sunuyor ama hepsi yalan, meslektaşım olduğu için utanıyorum, yemek yediği kaba sıçan adam, daha çok okuması gerekiyor, vatan haini, yurtdışına gidince ülkesini satanlardan, tarih bilgisi sıfır, tarihi metin okumayı bilmiyor, dönek, serbestiyet'in ekşi sözlük şubesi, kel, yeni türkiye'nin aydını, satılmış vs. minvalinde.

    bunları kale alıp cevap vermemiş. entrylerinde herhangi bir ayarsızlık, oransızlık, öfke patlaması ibaresi, her zamanki efendi üslubunun dışına çıkan bir yön görülmüyor. hakikaten hakkında yazılanları okuduktan sonra kendisi hakkında şüpheye düşecek insanın oturup kendisini sorgulaması gerekiyor. belli bir üslubu hemen hemen bütün entrylerinde koruyan, kolay okunsun diye kavramsal hiyerarşiye göre entrylerini tasnif eden, okunduğunda gayet ufuk açacak makalelere atıf yapan, yer yer kendisi ufuk açıcı şeyler söyler bir adam var karşınızda. aldığı tepki ise resmen linç edilmek olmuş.

    dünya görüşünüze çok zıt şeyler söylüyor olabilir. ama dikkat ederseniz onları da adabıyla söylüyor. burada başlığında kendisini linç eden eşek kafalıların bir tanesinin aşağılama, küfretme, dışarıdan bakan birini irite etmeyecek bir üslup kullandığını görmedim. yani onları okuyup da bu adamın şahsına karşı menfi hislerle dolup taşıyorsanız, oturun bir düşünün. benim kafam niye böyle çalışıyor diye sorun kendinize. derdini efendi gibi anlatmaya çalışan bir insana sayfalarca hakaret edilmiş. ama ben gidip efendiden değil de hakaret edenden neden hemen taraf oluyorum diye bir sorun.

    böyle bir şeyin olmaması lazım. vay mesnet gösteriyor ama hepsi yalan, zaten sosyal bilim diye bir şey yoktur diyen, atatürk düşmanı, vatan haini diye hedef gösteren fikir fukarası, hayatında belki oturup politik, etik yahut felsefi bir mesele üzerine yarım saat ciddiyetle düşünmemiş insanların söylediklerinin bu denli takdir görmemesi gerekiyor, bunların sayfalarca tekrarlanmaması gerekiyor. insanı hayattan soğutuyor, insanlıktan soğutuyor. ben kimlerle beraber yaşıyorum dedirtiyor. vahşi, cani hislere gark ediyor.

    oturun bir düşünün. samimiyetle inandığı şeyi araştıran, fikir beyan eden, hakikaten bu işe ciddi vakit ayıran, emek harcayan insanların samimiyetini görmek bu kadar zor değil. hemen benim tarafımdan mı, benin görüşümden mi, bunun bunları yazmasının ardında kesin art niyet var diye düşünmeyin. iki dakika zeka fukaralığı etmeyin. düşünüyorsanız da, düşündüğünüzün üzerine bir kere daha düşünün. refleksif düşünme diye bir yetisi var insanın. acaba bu düşündüklerim doğru olabilir mi diye şüpheye düşün. her insanda, muhatabının düşüncelerini, hislerini, samimiyeti anlamak için evrimleşmiş bir zihinsel yeti var. theory of mind modülü diyorlar buna. nice yüz bin yıllık evrimsel sürecin neticesinde kazandığınız o güzelim modülü azıcık çalıştırın. dangalaklık etmeyin.
10 entry daha