şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sayın sözlük ahalisi, yıllardan 2013 ve mona lisa'nın şifresinin baya popüler olduğu bir yılda tablo ile ilgili yaptığım çalışmayı birçok yerde paylaşmıştım. yeni yazar oldum bir siz eksik kaldınız sizinle de paylaşmayı uygun gördüm.

  mona lisa tablosuna baktığımda yok ellerinde yok gözlerinde bir şifre görmedim, gördüğüm gülüşünde ben bir şey saklıyorum ifadesiydi. sakladığımı bakmasını bilen insanlar görebilir diyordu. bende tabloya ait bir çok resmi indirdim ve inceledim. yapılan işlemlerin hiçbirinde photoshop yoktur arkadaşlar, tamamen kişisel bir çalışmadır. inşaat mühendisiyim çok anlamıyorum o işlerden. şimdi yaptığım işlemler ve çıkan sonuçları sırasıyla inceleyelim.

  1. http://2.bp.blogspot.com/…dvy8/s640/images-horz.jpg

  yukarıdaki linki tıkladığınızda düşük çözünürlüklü bir mona lisa tablosunun simetriği alınıp birleştirilmiş halini göreceksiniz. orta kısmına odaklanın, ortada bir şeyler canlanacak.

  2. http://3.bp.blogspot.com/…ductions-horzmonalisa.jpg

  şimdi geldik çözünürlüğün yükselmesine, ortaya yine odaklanın. gülüşte ben birşey saklıyorum ifadesi o orta kısımda yer alıyor.

  3. http://4.bp.blogspot.com/…w/s1600/monalisasimge.jpg

  mükemmel bir çözünürlükle karşınızda şifre arkadaşlar. orta kısmı net olarak tek tek inceleyeceğiz. siz baktığınızda ne gördünüz bilmiyorum ama benim ilk gördüklerim, bir uzay mekiği, aşağısında tapınak şövalyelerinin simgesi ve bir de kapı var. bu simgeleri tek tek inceleyelim.

  4. http://1.bp.blogspot.com/…00/monalisasimgeroket.jpg

  4.1. http://3.bp.blogspot.com/…0/s1600/monalisaroket.jpg

  4.2. http://2.bp.blogspot.com/…600/monalisaroketfgdf.jpg

  4.3. https://www.nasa.gov/…du_shuttle_launch_sts-117.jpg

  4.4. http://i.dailymail.co.uk/…b00000578-810_306x551.jpg

  şimdi işaretlediğim kısmı aşağıda kestim ve bir altında da renklendirdim ki iyice görün ne görüyoruz arkadaşlar, uzay mekiği veya uzay roketi, onlarında resimlerini ekledim sırasıyla. mekiğin ilerleyişi resmin içinde oklarla görülüyor. ilerliyor, ilerliyor ve sonra atmosfer dışına çıkıyor. bu ilerleyiş, günümüzde mekiğin fırlatıldığındaki hareketleriyle örtüşüyor. tabloyu tek incelediğinizde de yukarı kısmın gökyüzü tabakası olduğunu görebilirsiniz.

  leonardo da vinci'nin tank, helikopter, paraşüt, makine asker, köprü, insanlarla ilgili olağanüstü çalışmalar, aklınıza gelebilecek birçok konuda çalışma yaptığına bakılırsa, bu dahi insan yakın tarihte görebildiğimiz uzay mekiğini o günlerde tasarlamış, ilerleyişi ile ilgili hesaplar yapmış ve bunu da tablosunda gizlemiş. yaptığı en büyük çalışma uzaya insanın ulaşması olurdu. o günün şartlarında gerçekleşmese de günümüzde gerçekleşen uzaya çıkma hayali leonardo da vinci tarafından tabloya işlenmiş.

  5. http://1.bp.blogspot.com/…simgetapınakşövalyesi.jpg

  5.1. http://4.bp.blogspot.com/…/s320/tapınakmonalisa.jpg

  5.2. http://4.bp.blogspot.com/…t3_miysu/s400/tapınak.jpg

  5.3. http://1.bp.blogspot.com/…mz8m6t-bc/s400/1040_2.jpg

  bir alt tarafta görülen ve işaretlediğim yerde tapınak şövalyelerinin 3 kafalı figürünü gördüm. diğer resimlerde de günümüzde bilinen tapınak şövalyelerinin simgelerini koydum. leonardo da vinci'nin bazı kaynaklarda ve dizilerde, tapınak şövalyeleri ile ilgili bir bağlantısı olduğu geçmekteydi, ben de bu simgeyi ilişkilendirdim. burada o dönemin popüler örgütlenmesinin yer alması bu simgeninde bir ipucu olduğu düşüncesini aklıma getirdi.

  6. http://2.bp.blogspot.com/…1600/monalisasimgeyol.jpg

  6.1. http://2.bp.blogspot.com/…aaxm/s320/monalisayol.jpg

  buradaki simge de bir kapı veya bir yol görüyorum, çok seçilmeyen bir simge. leonardo da vinci'nin çalışmalarını sakladığı bir yerin işareti olduğunu düşünmekteyim.

  öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler başlığında paylaştığım bu çalışmayla ilgili güzel bir geri dönüş aldım ve favori sayısının her geçen gün artması ile daha çok insana ulaşmasını istediğimden kendine özgü bir başlık altında paylaşmayı düşündüm.

  arkadaşlar, simgeler ve çıkarımlarım bunlar. yaptığım çalışmanın doğruluğu veya yanlışlığı ancak tablonun çıplak gözle incelenmesi ile ortaya çıkarılabilir. bir gün tabloyu inceleme fırsatını yakalama dileğiyle.

  edit: canım insanlar, hepimiz oğuz atay'ın cümleleriyiz. bu güzel çalışma popülaritesini yitirdiğine göre, sevgili ailem, güzel arkadaşlarım, çok değerli sanatperver insanlar için birkaç kelam etme isteği hissettim. güzel mesajları için yazar arkadaşlara çok teşekkür ederim. çalışmanın incelenmesi ve ülkemdeki insanların sanat aşkını ortaya çıkarması beni oldukça mutlu etti.

  bu incelemenin görsel gizeminin yanı sıra birde sayısal gizemi var. sayısal gizemini anlatmayı çok isterdim ama yazılarak anlatılacak türden bir inceleme değil. mona lisa tablosu çok harika bir eser ve leonardo da vinci'nin içerisine yerleştirdiği sayısal şifrelere hayran oldum. belki video ile anlatılabilir. çok karmaşık bir şifre olduğu için anlatması hem uzun olucak, hem de anlaşılması zor. kadın arkadaşlarım, erkeklere nazaran daha çabuk içerisindeki simgeleri algıladılar. kadınların tabloya daha objektif bakmaları ve çalışmayı ciddiye almaları buna yol açtı.

  bu çalışmanın çok ekmeğini yedim, hem inceleme esnasında hem de insanlara anlatırken çok eğlendim. sanat hayattır arkadaşlar. keyifli geçen bir çok sohbetten, kitlelere ulaşmasına giden yolda bana çok güzel zamanlar yaşatan bu çalışmanın tamamını bir senaryo eşliğinde filmde de anlatabilirim. sermaye biriktirmem uzun zaman alacaktır ama senaryosu hazır daha yeni oluşturdum. belki sayısal kısmını sinematik bir bakış açısı ile daha rahat anlatırım. film olayı tabi yalan olacak, belki çok ileri zamanlarda. bu tek çalışmam değil, daha çok iklim konularında araştırma yapıyorum bir süredir. bilin ki başkanlıktan daha vahim bir konu, iklim arkadaşlar. iklimlendirme projesi hakkında türkiye cumhuriyeti diğer devletlerden daha az etkilenebilir. onun üzerinde bir çalışma yapıyorum şu an. başka bir zamanın konusu bu. cv'me eklemek için kimliğimi açıklıyorum.

  --- iron man benim mod on ---

  kallewasp@hotmail.com
  twitter.com/kallewasp
  facebook.com/ugur.ozen.18

  --- iron man benim mod off ---

  mona lisa çağının ötesinde bir eserdi, değerli olduğunu ilk bakışta anlayabilirsiniz. bu tablonun uzaya ulaşma isteği çercevesinde yapıldığının, belirli simgeler içerdiğinin anlatıldığı bu çalışmayı, içerisine gizlenmiş sayısal verileriyle birlikte çalışmanın tamamını (bkz: ekşisözlük mona lisa zirvesi) veya (bkz: ekşisözlük sanat zirvesi) etkinliklerinde fularlarımızla birlikte konuşabiliriz arkadaşlar. sanatperver bir insan olarak, bu tür dost meclislerini çok seviyorum. bana linklerden ulaşabilir, sanatsal aktivitelerden haberdar edebilir, sorular sorabilirsiniz. bu çalışmayı necip türk milletine armağan ediyorum. sanatla kalın.
131 entry daha