şükela:  tümü | bugün
33 entry daha
  • genellikle canlıların davranışlarının bencil olduğunu varsayarız. çünkü bencil davranmak canlının rakiplerine karşı avantajlı durumda kalmasını sağlar. alturizm ise canlının davranışlarında bencil olmama durumudur.

    insanlar için alturistik davranış göstermekle ilgili birçok görüş varken, bu davranışların nedenini çok sorgulamıyoruz çünkü insan sosyal bir canlı ve yaşadığı herhangi bir olay bireyi bu tür davranışlara yönlendirmiş olabilir. hayvanlardaysa durum daha farklı.

    afrika'da yaşayan çıplak köstebek sıçanları alturizm gözlemleyebileceğimiz canlılardır. genellikle 75 ile 250 arasında birey içeren koloniler halinde yaşarlar ve her bir kolonide yalnızca bir tane üreyebilen dişi vardır. bu dişi 1 ile 3 erkekle çiftleşebilir. kolonideki diğer dişi ve erkeklerse kısırlardır. bu kısır bireyler koloniye besin getirir, üreyebilen dişi ve erkeklere ve yavrulara bakar. aynı zamanda yuvayı tehlikelere karşı koruyanlar da bunlardır ve yuvayı korurken ölebilirler. bu sadece örneklerden biri. bunun gibi bir çok örnek var; bal arısı, yer sincabı vb. gibi. peki bir canlı neden bunu yapar ve en önemlisi canlıların temel kaygısı olan nesil devamlılığı şansını azaltan böyle bir davranış evrimsel süreçte nasıl varlığını devam ettirebilir?

    william hamilton bir hayvanın bir sonraki nesildeki kendi genetik temsil oranını alturistik davranış çerçevesinde yakın akrabaya yardım etmekle, kendi yavrularına yardım etmekten daha fazla arttırabileceğini ve hayvanların alturistik davranış sergilemelerinin nedeninin bu olduğunu ileri sürmüştür. bu hamilton'un "kapsamlı uyum" fikrine yol açmıştır. kapsamlı uyum, bireyin genlerini yeni yavrular üreterek çoğaltması üzerine ve genlerin çoğunu paylaştığı yeni nesiller üreten diğer yakın akrabalarına yardım sağlama noktasında bireyin sahip olduğu toplam etki olarak tanımlanabilir. bu etkiye göre canlı alturistik davranış sergileyebilir ve nesil devamlılığı olabilecek en iyi şekilde gerçekleştiği için bu tür davranışlar evrimsel süreçte varlıklarını sürdürebilirler.
35 entry daha
hesabın var mı? giriş yap