şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • progressive web app namı diğer pwa web değil app değil. bu ikisini birleştiren, uygulama indirmeyi gerektirmeden onun deneyimine yaklaştıran google'ın yeni projesi, deneyimi veya denemesi, ne derseniz.
  anladığım kadarıyla core modülleri yazıyorsunuz bunlar local storage'da saklanıyor. bir kere girdikten sonra da çok daha hızlı giriyorsunuz ve daha önce baktığınız içeriğe offline iken de erişebiliyorsunuz. anasayfaya ikon olarak ekleyip, bildirimi de attınız mı uygulamadan da çok farkı kalmıyor.

  ilk okuduğumda google'ın web'den app'e kayan trafik sebebiyle buna yatırım yaptığını düşündüm. neden mi? en büyük gelir kaynağı hala search ve bu da mobilin webin önüne geçtiği ve applerin öneminin arttığı bir dünyada google'ın işine gelmeyecek diye düşündüm. dahası en büyük rakibi facebook, whatsapp ve ınstagram sahipliğiyle gün içinde en sık kullandığınız dolayısıyla sizinle ilgili en çok bilen şirket de diyebiliriz. insanların app'lere yöneldiği, o app'lerin de fb'a yaradığı bir dünya şüphesiz ki google'ın işine gelmez.
  işte tam burada pwa geliştiricilerinden bir google çalışanı ile konuştuğumda konu çok farklı noktalara gitti. ben anlatayım yorumu size bırakayım.

  uygulama indirmek kullanıcılar için hep zorlu. indirmek datanızı yer, cihazınızda yer kaplar. üstelik 50-60 uygulama yükler bunlardan 15 tanesini ancak kullanırsınız. uygulama 100mb üzerindeyken eskiden wifi olmadan indiremiyordunuz, son durum ne emin değilim.
  güncelleme ayrı bir dert. uygulama iyi değilse her güncelleme sonrası bir şeyleri yeniden yapmanızı ister. çok iyi ise auto-update'e alın biz her hafta bir güncelleme çıkıyoruz der. ne yapıyorsunuz ınstagram'dan, facebook'dan, snapchat'den uzaya mekik mi çıkıyor derseniz her yerine ayrı gesture eklendiğini söylerler.
  bir de tabi ki şirketlere farklı platformlar için farklı uygulamalar geliştirme zorunluluğu (xamarin vb. bir platform ile yazmıyorsa) masada. uygulama geliştirmekle de kalmıyor maintenance maliyeti.

  bir de bu işin sosyal sorumluluk bacağı var tabi. günde $20 kazanıp, 500mb data için $2-5 ödüyorsanız ve de telefonunuzda yeterli hafızanız yoksa pwa size interneti daha erişilir kılabilir.

  bana kalırsa gelecekte cihazımızdaki yüklü uygulama sayısı azalacak. özellikle belirli işlemleri yapabileceğiniz uygulamaları indirmek yerine pwa tercih edeceğiz. content siteleri ise offline tüketebilme vb. özelliklerinin de olması sebebiyle bu geleceğe çok daha hızlı gelebilir. ancak app'lerin tamamen yerini alması da çok olası gelmiyor.

  uzun bir yazı oldu, okuduğunuz için teşekkür ederim :)
13 entry daha