şükela:  tümü | bugün
40 entry daha
  • yaygın kullanılan adıyla harakiri eylemi. bu harakiri de oradaki kesme işinin biçimi ile ilgili idi sanırım unuttum. eskilerin de dediği gibi hafızai kaşar pisyanı malum onun.

    japonların kültürlerinde ölüme, savaşa, onura, bakışlarının bir net ritüelidir. hayatın değersizliği mi onurun hayattan değerli olması mı gayrı her ne ise. samurayların daha çok tercih ettiği ama genel olarak da bu ruha sahip olan veya olma isteğinde olan çekik gözlülerin intihar yöntemi. intihar deyince tabi yavuklum gelmezse kendimi yakarım, karım evi terketti gocuğumu keserim tarzında değil. bu genelde bir suçun kabulu ve kendini cezalandırması şeklinde düşünülür. tabi dünya hayatındaki bir suç için dünya hayatını bitirmekle temizlenmesi felsefenin ruhani yönünü ağırlaştırıyor. seppuku genel bilinen ve hemen gözde canlanan (ki bunda filmlerin etkisi var zahir) haliyle piçağı haşırt diye dikey karna sokmak şeklinde yapılmaz. lütfen yapacaksanız da kurallarına uyunuz. seppuku yapacaklar için user manual internette görsellerde var.

    seppuku karın bölgesine genelde yatay derin çizgiler atarak iç organlar da kesilmek suretiyle acılı ve uzun bir ölüm demektir. bu acılı sürede de temizlenme olur. bu işlemi yapan kişi bağdaş kurarak oturur ki diz üstü oturmaktan daha dengeli olur ve kasıklarına akan kan ile zaman geçtikçe halsizleştikçe devrilmesi daha da uzasın ve tadını çıkarsın diye yapılır. öyle denel bilinen şekli ile diz üstü oturma değil. genelde kendi kendini cezalandırmak şeklinde uygulansa da japon feodal yapısında buna samurayın ağası karar verebilir de. bu şekilde ise eğer kişi kendi başına değil ağası ve bu cezaya şahit olmak isteyenler tarafından izlenerek gerçekleştirir eylemini. genelde tüm dünya toplumlarında olan idam izlemesi ve ders alınması ritüelidir. eğer samurayın ağası (ne deniyordu len buna) vicdan sahibi ise bu karın deşme işinin hemen sonunda acıyı bitirmek için bir samurayın kankasını arkasında bekletip kellesini uçurması görevini verebilir. bu katana tutucu seppuku yapıcının arkadaşı olur ki ders daha kalıcı olsun ve bu son içselleşsin. bu işlem bir ruh arınma işlemidir gururlu savaşçının temiz olarak gitmesinin bazen tek yoludur. bir oda içerisinde grup halinde toplanan veya yek pare oturan eylemciler, samurayın önünde bir sehpa, sehpanın üstünde katana kılıcı, kılıcın keskin yeri tutuş pozisyonuna göre uzak düşen sapından tutmak zor olacağı için beyaz bezle sarılmış (böyle anlatınca da insanın canı çekiyor). kılıcın ucunda 15cm kadar bir yer bırakılmıştır. bu kutsiyet atfedilen kılıç samurayın kendi katanasıdır. katana kılıcının da o kültür içinde bir savaşçı olarak kabul edilmesi yani ruh sahibi olması söz konusudur. birşey gibi ve savaşçıların birbirine bağı ve asla asla hiç bir şartta ayrılmamaları gerekliliği sebebiyle kendi kılıcı olmalıdır. kılıcın özel ve güçlü ucu ki bu en keskin bölümüdür, iki elle tutulan kılıcın karnın sol yanına ilk dayanan kısmıdır. kişi böğrüne dayanan ucunu saplamadan yarmak suretiyle içeri ve sağa doğru bir hareketle karnı boyunca açar. eğer gaza gelmişse bu hareketi sağ taraftan tekrarlar ki bu ne kadar konsantre olduğu ile alakalıdır. gaza gelmeye gerek var mıdır bilemiyorum, sonuçta bitmiş işin süslemeye gerek yok yemişin boku. kan akmaya başladığında acı ifadesinin tadı çıktıktan sonra başında duran kankası tek darbe ile karnına doğru eğilmiş başını gövdesinden ayırır. haydi hayırlı seppukular (öper komple kıtlar kısmile)

    deep not:
    bak aslında ne kadar anlayışlıyım. bu samuraylık müessesesinin ne kadar dandik ne kadar ağaların keyfinde ve halka zülmetmesi durumundan bahsetmedim. halkın kılıca hatta çeliğe ulaşamaması ve bu pislik heriflerin pavyon fedaisinden de aşağı derebeyi ağasının köpeği halinde millete saldırdığı. gariban halkın sırf bunlara bir şekilde karşı çıkmak için ninjalık oyunlarına girdiği bir sürü küçük aleti silah etmeye çalışıp bunun için de efsaneler ürettiği ki bu efsaneler bizde de olduğu gibi toplum motivasyonu için ilaçtır. demedim ben bunları daha. olaylar olaylar. yaşasın japonlar.
56 entry daha
hesabın var mı? giriş yap