şükela:  tümü | bugün
 • yapılan bir araştırmada ortaya çıkan durum. bölge bölge ortalama iq seviyeleri ve başka pek çok kritere göre bölgeler sıralanmış. bölge bölge inceleyerek gidecek olursak:

  1- batı marmara bölgesi (edirne, kırklareli, tekirdağ, çanakkale, balıkesir): 97,7
  bu bölgede akpartinin ve chp'nin kazandığı şehirler olduğundan seçmen sayılarını hesapladım.
  - ak parti: 860.699
  - chp: 968.709
  - mhp: 291.729
  - hdp: 61.665

  ak parti+mhp (evet cephesi): 1.152.428
  chp+ hdp (hayır cephesi): 1.030.374

  yorum: ak parti ile chp'nin oy oranı olarak fazla bir farkı yok bu bölgede, bu anlamda ciddi bir farklılık yok eşit bir dağılım var diyebiliriz. aynı oy oranı evet cephesi ile hayır cephesi arasında da eşit bir şekilde dağılmış durumda. chp ak parti'den 100bin fazla seçmene sahipken, evetçiler de hayırcılardan 120bin kişi daha fazla.

  2- doğu marmara bölgesi: 97.4
  3- orta anadolu bölgesi: 97.3

  tüm şehirler ak parti tarafından kazanılmış. buna mhp seçmeni de eklendiğinde en zeki 2. ve 3.bölgelerde de akpartililer ve aynı zamanda evetçiler büyük ağırlıkta.

  4- ege bölgesi: 96.3

  izmir, aydın ve muğla'da chp önde; kütahya, uşak, denizli, afyon, manisa'da ak parti önde. fakat nüfus yoğunluğunun olduğu illerde chp önde olduğundan bu bölge chp'lilerin ağırlığında.

  5- batı anadolu bölgesi: 95.9
  6- istanbul bölgesi: 95.2
  7- doğu karadeniz bölgesi: 94

  yoğun olarak ak parti'nin önde olduğu bölgeler. mhp'nin de varlık gösterdiği bölgeler.

  8- akdeniz bölgesi: 93.7

  ak parti'nin önde olduğu fakat chp'nin de ciddi anlamda varlık gösterdiği diğer bölge.

  9- batı karadeniz bölgesi: 91.9
  10- kuzeydoğu anadolu bölgesi: 91.9

  yoğun olarak ak parti'nin önde olduğu bölgeler.

  11- ortadoğu anadolu bölgesi: 87.3
  12- güneydoğu anadolu bölgesi: 86.3

  yoğun olarak hdp'nin önde olduğu bölgeler.

  son yorum: genel olarak bakıldığında ak parti seçmeninin yoğun olduğu bölgelerin chp seçmeninin yoğun olduğu bölgelere göre daha zeki olduğu görülmektedir. hdp seçmeninin yoğun olduğu bölgeler ise listenin en altında bulunmaktadır. kıyas olarak verecek olursak:

  doğu marmara, orta anadolu > ege
  batı anadolu, istanbul, doğu karadeniz, akdeniz > akdeniz

  yine evet cephesinin yoğun olduğu bölgelerin hayır cephesinin yoğun olduğu bölgelerden de daha zeki olduğunu görmüş oluyoruz.

  alıntı yapılan makale akademik bir çalışmadır. yabancı bilim insanları tarafından gerçekleştirilmiştir.

  laikçilerin "biz daha zekiyiz bu yüzden hayır diyoruz, evetçiler ise aptaldır bu yüzden anlamadan evet diyorlar çünkü kafaları basmıyor" gibi aptalca olan argümanları böylece çürümüş oluyor. ülkenin evetçi kesimi oldukça zeki, iyi eğitimli ve iq seviyeleri yüksekken, hayırcı kesimin ise buna göre aşağıda kaldığı çok net bir şekilde görülmüş oluyor.

  şimdi bu akademik verilere cevap veremeyeceğinizden aşağıda "atatürk, laiklik, baban kimdi bilemezdin" seviyesinde gezen cevaplarla hakaret etmeye başlayabilirsiniz. küfür etmeniz gerçekleri değiştirmeyecek. *

  not: bence yemek tarifi paylaşın belki bir işe yarar.

  edit: "chp'lilerin iq'ları yüksek olduğundan akpartililerinkini yukarı çekiyordur" diyen iq seviyesi düşük arkadaşlar, chp seçmeninin yoğun olduğu bölgelerde chp'liler neden o seviyeyi yukarı çekememişler, onu da açıklarlarsa faydalanmış oluruz üç nöronlu canlıların düşünme sistematiği hakkında.

  edit 2: okuduğunu anlama özürlü bir primat kardeşimiz pisa skorunu baz aldığımı söylemiş. baz aldığım değer brit iq'dür. tabi bunu anlayabilmek için beginner seviye ingilizce gerekiyor.

  edit 3: oy pusulasına iq testi koyalım diyen arkadaş için geliyor >> http://www.milliyet.com.tr/…-gitti-siyaset-1401683/
92 entry daha