442 entry daha
  • insanlık suçudur. sömürüdür. bu yoğunlukta bir işte çalışmamama rağmen, haftanın beş altı günü bu çileye maruz kalan insanların varlığı dahi beni mutsuz ediyor. şımarıklık olarak algılanmasın. arada bir sabah erken kalktığım oluyor ve uykulu gözleri, sessiz, mutsuz ve öfkeli insanları gördükçe gerçekten üzülüyorum. neden abi? o kadar anlamsız ki... insanın hayatını sürdürebileceğinin kat kat üzerinde bir eforla çalışması, hele ki bunu diğer ayı zor getirebileceği bir para için yapıyor olması çok saçma. bu dahil neredeyse her şeyi diğer insanlar yapıyor diye yapıyoruz ve bunu kimse umursamıyor. neden daha lüks daha iyi bir hayat sürmek bu kadar önemli? neden bu tutkunun esiri oluyoruz?

    bu durumu o kadar da dert etmiyorum, diyen insanlar büyük bir öğrenilmiş çaresizlik içinde. boşlukta kafayı yememek için çalışan tonla insan var bu ülkede ve çalışmadıkları zaman yapacak bir şeyleri olmadığını düşünüyorlar. oysa o boş vakitlerini öyle iyi değerlendiren insanlar var ki bloglara, instagrama falan bakınca isyan ediyor insan. adamlar yaşıyor. tadını çıkarıyor. ev için araba için götünü yırtmıyor.

    bir şeyler değişmeli. en azından şu hafta tatili üç güne çıkarılmalı. kimse rızası dışında erken kalkmaya zorlanmamalı iş için. mesai mesela en erken saat 10'da başlamalı. maksimum 6 saat çalışılmalı. belki vardiya sistemi. ne olursa olsun birkaç saat boşluğu olunca çocuk gibi sevinmemeli artık insanlar. bir alışkanlık hayat tarzı olmalı bu.
553 entry daha
hesabın var mı? giriş yap