şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • ehli sünnet teorisinin yaratıcı kaynaklarından en önemlisi olan kütüb-i sitte isimli külliyatta geçen deve sidiği içmenin sağlığa faydalı oluğu iddiasının güya muhammed tarafından söylenmiş olması bu milletin bir kesiminin benimsediği dini değerlere dahil midir, değil midir?

  peki göze mil çekerek cezalandırmak? her hangi bir suçun cezası olarak elleri ve ayaklarını kesmek, sonra çölde ölüme terketmek bu "necip" milletin mukaddes dini değerleri midir?

  --- spoiler ---
  "hz. enes anlatıyor: ukl veya ureyne kabilesi halkından sekiz kişilik bir grup medine’ye gelip hz. peygamber (a.s.m)’e biat ederek müslüman oldular. bir müddet sonra medine’nin havası onlara dokundu ve hasta oldular. şikâyetleri üzerine hz. peygamber (a.s.m), çobanlarıyla birlikte medine’nin dışına çıkıp, develerin sütlerinden ve sidiklerinden içmelerini öğütledi. adamlar bir müddet devlerin süt ve sidiklerinden içtiler ve sağlıklarına kavuştular. derken, çobanları öldürüp develeri önlerine katıp götürdüler. olaydan haberdar olan hz.peygamber (a.s.m) birkaç adam peşlerine taktı ve nihayet onları bir yerde yakalayıp getirdiler. hz. peygamber (a.s.m) onlara hakkettikleri ağır bir cezayı tatbik etti. ellerini, ayaklarını kesti, gözlerine mil çekti ve güneşin altında ölüme terk etti..."
  --- spoiler ---

  halkın bir kesminin benimsediği dini değerlerin sınırlarını kim belirliyor?

  mesela biri çıkıp da yukarıdaki hadiste geçen ifadeleri okuduktan sonra, bu hadisin içinde yazılı olduğu:

  buhari
  müslim
  ebu davud
  tirmizi
  nesai

  en sahih sünni hadis kitaplarını ve

  hanbel (içinde bir yerdeydi yerini unuttum bir ara bulurum)

  isimli hanbeli mezhebinin en değerli hadis kitabını aşağılasa... bu durum bir suç unsuru oluşturur mu? cezai müeyyidesi var mıdır?

  işte türk hukuk sisteminin tıkandığı yer burası. bu noktada adalet ile sünnilik mezhebi karşı karşıya geliyor. peki adalet mi kazanmalı yoksa sünnilik mezhebi mi kazanmalı?

  aklıyla hareket edenler için adalet
  aklını mühürlemişler için sünnilik mezhebi kazanmalı.

  içinde bulunduğumuz çağda islam aleminin çözmesi gereken en büyük problemlerden biri budur.

  deve sidiğini deve sütüyle karıştırıp içmek sünni arap yarımadasında yaygın bir gelenektir. dayanakları da bu hadistir. mesela daily mail'in bir haberine göre suudi arabistan'ın al qunfudhah şehrinde geçen sene suudi yetkililer bir deve sidiği dükkanını kapatmak zorunda kalmışlar. deve sidiği satıyor diye değil ahali isyan etmiş deve sidiği diye kendi sidiğini satıyormuş adam: http://www.dailymail.co.uk/…ttles-bodily-waste.html

  yemen'de de oldukça yaygın: https://www.vice.com/…ine-in-yemen-fob-000300-v20n8

  ayrıca 2013 yılında suudi king abdulaziz üniversitesi deve sidiğinin kansere çözüm olduğunu iddia etmiş: http://www.frontpagemag.com/…rine-daniel-greenfield

  geleneksel deve sidiği şenlikleri devam edecek: https://www.youtube.com/watch?v=gxp9vfsbr4e
2 entry daha