şükela:  tümü | bugün soru sor
31 entry daha
  • zeki olanların uzak duracağı zaferdir.

    bilge sun tzu ve onun öğretilerinden esinlenenler temelde der ki; "yüksek bedeller ödenerek kazanılan zafer gerçek bir zafer değildir. savaşmadan kazanmak en büyük başarıdır."

    pirus* zaferi tüm gücü harcama ve ağır kayıplar verme pahasına düşmana karşı kazanılmış galibiyetlere verilen bir çeşit adlandırmadır. kısa vadede bir zafer olarak görülmesine karşın uzun vadede sizi diğer düşman ve faktörlere karşı zayıf bırakacağından uzun vadeli ve stratejik açıdan sakıncalıdır. gerçek zafer, güç muhafaza edilerek ve yıpranma katsayısı minimum olacak şekilde kurgulanmış zaferdir ki, söz konusu gerçeklik mantıksız olduğu ifade edilebilecek pirus tarzının aksine mantıklı ve akılcı olan yaklaşımdır.

    olaya bir liderin ya da komutanın perspektifinden bakılacak olunursa, dünya büyük, zaman uzun ve düşmanlar çeşitlidir. yüksek bedeller ödenerek kazanılan zaferler bir ülkenin veya ordunun uzun soluklu intiharından başka bir şey değildir. zira toparlanma ve yeniden güçlenme şansı hiçbir zaman olmayabilir.

    bu sebeple pirus zaferi ve sonuçları aklı olan için büyük bir ibrettir.
24 entry daha