şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • (bkz: hayır hayır yüz bin kere hayır)

    şimdi "evet" diyelim de, benim kafama yatmayan şöyle bir husus var. meclis ve başkan seçimi aynı gün. başkan yarıdan 1 fazla oy alırsa seçimi kazanmış oluyor yani %51 diyelim. başkanı seçtik iyi güzel, peki meclis seçiminde başkanın partisi çoğunluğu alamazsa, örneğin 7 haziran seçimlerindeki gibi, o zaman ne olacak? eskiden olsa alırdın yanına bir parti, koalisyonu kurardın, ama şimdi koalisyon kuramazsın, meclis, başkanın istediği kanunları çıkartamaz, sistem tıkanır. bunu aşmak için ne öngörmüşler, başkan kanun hükmünde kararname ile tek başına kanun çıkarıp meclisi bypass edebilir, ama bunun ne kadar sürdürülebilir olduğu ortada, çok daha fazla kriz yaratır. meclisi fesih yetkisi var, onu kullanabilir, ama seçmen ikincisinde de kararını değiştirmezse?

    resmi olmasa da gayrıresmi olarak koalisyon kurabilir, başkan yardımcısı olarak diğer partinin başkanını atar, birkaç bakanlık verir. ama parlamenter sistemde diğer partinin eli daha güçlü, hükümetin resmi ortağı, günah da sevap da ortak. burada ise güç başkanın partisinde olacak, diğer parti sığıntı gibi duracak, bütün yetki başkanda koalisyon ortağını istediği zaman bypass edebilir. hem parlamenter sistemde parti başkanı partisiyle aynı oyu almış sayılıyor, bu sistemde ise partisinden daha fazla oy alabilir, bu partisinden bile kendini üstün görmesine yol açar, kaldı ki koalisyon ortağını bi tarafına takacak. ayrıca koalisyon ortağı durum kötü gidince üstüne hiç vebal almaz, sonuçta yönetim başkanın elinde, yani her halükarda daha gevşek bir koalisyon olur. ki zaten böyle bir durum krizlere gebe, hiç kimse hükümet ortağı olmak istemeyebilir. madem bu kadar başkanlık dedin al sana başkanlık istediğin gibi yönet diyebilir. hele ki düşünsenize akp bölünse akp'den iki parti çıksa, o zaman hükümet kurması gereken 3 parti olur ki nasıl anlaşacaklarını düşünün.

    iki partili sisteme doğru evrimleşebilir, öyle bir nebze sorun çözülür, ama ya evrimleşmezse? ayrıca bu kadar güçlü bir başkan, herkesi her kesimi dışlayabilecek yetkilerle donanmış bir başkan uzlaşmayı nasıl sağlayacak? bana bu sistem çok daha fazla tıkanır gibi geliyor. seçimin sonucu büyük olasılıkla "evet" olacak, ne yapalım en azından "hayır" demekle vicdanımız rahat olacak. hayırlı olsun
2128 entry daha