şükela:  tümü | bugün
  • şu uzun anadolu'yu* gezip tozun, selçukludan osmanlıdan kalanların dışında bir tane zarif, bir tane estetik örneği cami bulamazsınız. kümes yapar gibi cami yapmıştır insanlar. kaba saba ilçe camileri, döküntü, çinko damlı köy camileri, her yerinden sefalet, kasvet akan moloz yığını yapılar. içlerine girdiğinizde öğürten ayak kokusu, iki tane moruk, saman çöpü ve burun boklu, toza bulanmış cami içleri, balgamlı şadırvanlar, işte size köylü duyarlığı.
    o köylüler elli senedir türk şehirlerinin, özellikle istanbul'un anasını sikip attı, cami dikmediği bir yer kalmadı. ne kanun ne kitap, ne sit alanı. köylü siyasetçiler bulduğu her metrekareyi oya çevirmek için cami yaptı. köyden gelmiş köy dernekleri buldukları her mahalleye, her sokağa bir cami dikti.
    seksen bin gecekondu cami ile türkiye bir cami inşaatına dönüştü.

    eyyyy müslümanlar, ey köylüler! biliniz ki camiler boştur, tuğla, beton ve moloz yığınıdır. allah camilerde değil insanların kalbindedir. ulan seksen bin camiyi toplasanız bir selimiye etmiyor, yeter artık. şimdi de taksime cami. her şey inat için. her şey bak bizim borumuz ötüyor demek için.

    edit: imla.
2 entry daha