şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
17254 entry daha
 • bir e-mail adresiniz varsa google'ın haber servisini kendi zevkinize göre kişiseleştirebileceğiniz gerçeği.

  önce news.google.com adresine giriyoruz ve listelenen haberlere bakıyoruz. diyelim ki ben donald trump'la ilgili haberleri günlük olarak e-mailime almak istiyorum. arama motoruna "donald trump" yazıyorum ve çıkan sayfanın en altına gidip "create alert" butonuna basıyorum.

  http://i.hizliresim.com/l3naxr.jpg

  artık donald trump'la ilgili gelişmeler e-mailime gelecek. bu e-maillerin gelme sıklığını ayarlardan belirleyebiliyorum. buna göre bir olay olur olmaz e-mail alabiliyorum veya bir gün boyunca donald trump'la ilgili tüm gelişmeleri tek e-mail ile özet şeklinde alabiliyorum.

  http://i.hizliresim.com/r1djzy.jpg

  ayarlardan ilki "how often" diyor yani haberleri ne sıklıkla almak istediğini soruyor. "as it happens" seçeneğini seçerseniz anında tüm haberler gelecek ama günde 10-15 tane e-mail alma riskiniz var. diğer seçenekler günde bir veya haftada bir şeklinde.

  ikinci seçenek source yani haber kaynağı. buradan haber siteleri, bloglar gibi seçeneklerden istediğinizi seçiyorsunuz.

  üçüncü seçenek "language" yani gelecek olan haberlerin dili. normalde ingilizce seçili ama onlarca dilden istediğinizi seçebilirsiniz. dördüncü seçenek region yanı haber kaynağının bölgesi.

  ilgilendiğiniz tüm konuları seçiyorsunuz ve isterseniz tüm konuları tek bir e-mail ile özet geçiyor, isterseniz her konu için ayrı bir e-mail yolluyor. örneğin benim şu anda kurduğum ayarlarda günde bir e-mail geliyor ve bu e-mail'de donald trump, kanser, küresel ısınma, apple, nasa, depremler, metallica, dolar, euro, almanya, rusya, putin, kate upton, silikon vadisi, uber, amazon, hava durumu, nba gibi konular var ve bunlar hakkındaki hiçbir gelişmeyi kaçırmıyorum. her gün haber sitelerine girip ilgilenmediğim konularda onlarca haber göreceğime e-mail hesabıma girip sadece ilgilendiğim konularda haberleri görüyorum.

  istediğiniz tüm konuları seçebiliyorsunuz ve istediğiniz tüm kombinasyonları yapabiliyorsunuz. örneğin tuttuğunuz takımdan sevdiğiniz bir sanatçıya kadar herşeyin e-mail alarmını yaratabiliyorsunuz.

  daha sonra bu konuda bazı değişiklikler, eklemeler veya çıkartmalar yapmak istiyorsanız aşağıdaki adrese girip her türlü değişikliği yapabiliyorsunuz.

  https://www.google.com/alerts

  bu sayfada ayrıca google şu ana kadar yaptığınız seçenekler ve aramalara göre yeni alert fikirleri de öneriyor ve "bu konuları alert'e ekleyenler bunları da ekledi" gibi önerilerde bulunuyor. çok faydalı.
6826 entry daha