şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
  • müzik tarzları alışılmış siyahi hip-hop'lardan biraz farklı. öncelikle ses tonları sabit, şarkının hiçbir yerinde ses tonları değişmiyor. tekdüze bir tonda söylüyorlar, ses şiddetleri artsa da azalsa da, sözler değişse de ses tonları aynı düzeyde kalıyor. bu ses tonunu, notalar üzerinde yürümek olarak da düşünebiliriz.

    hiphoplardaki nadir değişen arkaplan müziği olayını bir adım daha ileri götürmüşler, artık arkaplanda kısa döngülü tek bir ritim çalınıyor ve bu ritim şarkının sonuna kadar bozulmadan devam ediyor. hip-hop ve raplerdeki değişmeyen arkaplan müziği üzerine sürekli değişen sözler özelliğini abartarak kullanmışlar. bu sebeple akılda kalıcı olmaktan çok uzaklar. ayrıca, belirli notasal bir tınıya sahip olmadığı için "şurasını beğendim", "burası olmamış" şeklinde niteleyemiyorsunuz. bu türü seviyorsan zevk alarak dinliyorsun, sevmiyorsan sadece acı çektiriyor.

    aslında bu müzik zevkleri üzerinden insanlar üzerinde bir kanıya varılabilir mi bilinmez, ama bu tür müzik seven insanlar ortak bir yapıya sahip olabilir mi gerçekten merak konusu.
    ülkemizde snoop dogg gibi bu grubun da tutmayacağını söyleyebiliriz. çünkü bu tarz müziğin sözleri türkiye'de yaşayanlar için gerçekten uyumsuz, tını olarak kulağımıza hoş gelmiyor. sadece türkiye üzerinden tüm isanları kapsayacak bir varsayımda bulunmak gerçekdışı olur.

    ama bu tarz müziğin en çok amerika'da tutmasının sebepleri arasında amerika'da siyahi nüfusun fazla olması yer alıyor ve en yüksek olasılığa sahip seçeneğimiz de bu.
24 entry daha