şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • hakkında oldukça fazla bilgi kirliliği olan kişi. düzeltmeye çalışırsak:

    1. verner tarafından sergilenmek amacıyla yakalanmamış. verner onu köle tacirlerinden satın alarak özgürlüğüne kavuşmasını sağlamış, sonra st. louis fuarına katılması için kafalamış. ota benga, verner'in pigme olmayan 4 afrikalı'yı daha kafalayıp fuara getirmesine yardım etmiş. verner fuardan sonra 5 afrikalı'yı afrika'ya geri götürmüş, diğer dördü evlerinde kalırken, ailesi köle tacirleri tarafından katledilmiş olan ota benga tekrar amerika'ya gelmeye karar vermiş.

    2. 1906'da hayvanat bahçesinde sergilenmesine yol açan olaylar ekonomik krizdeki verner'in kendisinin sırtından para kazanma çabalarının dolaylı bir sonucu, ama asıl getirilme amacı bu değil. hayvanat bahçesinde 10 yıl değil, 3 ay kalmış, zaten maymun kafesinde sergilenmesine hemen çok büyük tepkiler gelmiş.

    3. hayvanat bahçesinden kurtulmasını sağlayan peder james gordon, onu basının ilgisinden kaçırmak için virgina'ya götürmüş. ota benga burada ingilizce öğrenmiş, evlenmiş, tütün fabrikasında çalışmış. 1914'te dünya savaşının başlamasına doğru anayurdunu özlemiş, ama savaştan dolayı gemiler çalışmadığı için gidememiş. intiharı ise 1916'da, yani hayvanat bahçesi olayından 10 yıl sonra.
3 entry daha