26596 entry daha
 • bazı taraftarlar takımı ve riekerink'i rahat bırakır ve diğer bazıları da stadyumu doldurursa ligin başından beri söylediğim gibi şampiyonluğun en büyük adayıdır. bjk'de dahil ligde hücumunun daha iyi olduğu takım yoktur, forvette tek podolski olması sıkıntısına rağmen. bizim en büyük sorun defansta bireysel hatalar. kafa topuna düzgün çıkan adam olsaydı şimdi liderdik.

  19. hafta maçları sonucu 12 galibiyet---3 beraberlik---4 mağlubiyetimiz var. inceleyelim.

  kazandığımız maçlar-12

  galatasaray-karabük
  akhisar- galatasaray
  galatasaray-rize
  galatasaray-antalya
  gençlerbirliği-galatasaray
  adana-galatasaray
  galatasaray-bursa
  kasımpaşa-galatasaray
  galatasaray-gaziantep
  galatasaray-alanya
  konya-galatasaray
  galatasaray-akhisar

  beraberlik-3

  kayseri-galatasaray
  beşiktaş-galatasaray
  osmanlı-galatasaray

  bjk ve osmanlı deplasman beraberliği iyi sonuçtur. kağıt üzerinde kayseri yenilmeliydi.

  yenilgi-4

  galatasaray-trabzon
  galatasaray-başakşehir
  fenerbahçe-galatasaray
  karabük-galatasaray

  yenilgilerde bir tek fb deplasman yenilgisi kağıt üstünde normal görülür. karabük deplasmanı zaten taze bir durum ofsayttan atılan gol ve hakemin oyuna etkisi. burada kritik nokta içeride trabzon ve başakşehir maçları. reikerink'i destekleme sebebim (bunun tabii sadece bir sebebi yok diğerlerini başka yazılarda da açıkladım) bu maçlarda riekerink'in de dediği gibi galatasaray'ın oyun olarak çok daha iyi olması yani oyunda sorun olmamasına rağmen yenilmesi. biz o gün maçları kazanamazdık denilen maçlar değildi. burada çok iyi oynadık oynamadık onu tartışmıyorum. maçta iki takımdan kim daha iyi oynadı? oyuna baktığımızda galibiyeti kim hakketti? bana göre biz hakketmiştik iki maçta da. ama her zaman hak ettiğini alamıyorsun. fb maçında fb yine bir şey oynamadığı maçta bizi yendi. ne diyeyim. serdar'ın ikinci gol armağanı olmasa farklı olabilirdi.

  sonuç olarak galatasaray 19 maçta 39 puanda eğer bana göre galibiyeti hak ettiği halde kazanamadığı trabzon ve başakşehir maçlarını kazansa 45 puandaydı ve şu anda liderdi. bjk maçında ilk yarı güzel oyun haklı bir 0-2, ikinci yarı bjk'nin baskısı ama çokta iyi olmayan oyunu bizim bir türlü uzaklaştıramadığımız top ve 2-2. bunlar olacak. mesela bjk ye yenilip kayseri deplasmanını kazansak +1 puandaydık.

  34 maç kazanıp şampiyon olan yok. puan kayıpları olacak. galatasaray 12 şubat pazar günü 20. maçını oynayacak. 15 maçı var ligde.

  ligde tam puan 102.

  bjk 20. maç sonunda 16 puan kaybetti. maksimum ulaşacağı puan 86
  başakşehir 19. maç sonunda 15 puan kaybetti. maksimum ulaşacağı puan 87
  galatasaray 19. maç sonunda 18 puan kaybetti. maksimum ulaşacağı puan 84

  başakşehir'i izliyorum bana göre geri kalan maçlarda çok puan kaybedecekler. şampiyonluk yarışı zordur. ilk yarı kendi sahalarında berabere kaldıkları osmanlı, konya ve antalya deplasmanlarında gidecekler. kritik nokta deplasman performansları. ayrıca kendi sahalarında da olsa bjk ve galatasaray maçları da kritik.

  deplasman maçları sırasıyla;

  kasımpaşa
  osmanlı
  konya
  akhisar
  rize
  antalya
  trabzon
  kayseri

  ligde ikinci yarı biraz daha farklı oynanır. artık küme düşme korkusu ortaya çıkar. belki avrupa kupalarına oynayan takımlar olur. şampiyonluk mücadelesi, diğer takımlar başakşehir'i daha iyi çalışır. deplasman maçların kaçını kazanacak! ben bu maçlardan en az 3 yenilgi alacağını düşünüyorum. 2 beraberlik ve en fazla 3 galibiyet alır. yarın ki kasımpaşa maçı kritk. yenilirlerse düşüşe geçerler. deplasmanda osmanlı, konya, antalya ve trabzon'u yeneceklerini zannetmiyorum. akhisar toparlanmazsa akhisar'ı, rize kötü oynarsa rize'yi ve kayseri düşmeyi ya da ligde kalmayı garantilerse kayseri maçını kazanabilirler. yani bana göre en iyi ihtimalle 8 maçta 24 puan varken 11 puan toplamış olur. şampiyon olma ihtimali pek görünmüyor. içeride 7 maç var ikisi bjk ve galatasaray. başakşehir 70 barajının altına düşecek gibi duruyor.

  bjk'yi de izliyorum. galatasaray'dan daha iyi takım değil. süper takım denilen takıma bakıyorsun galatasaray'dan 2 gol fazla atmış 1 gol az yemiş. beşiktaş bize göre daha fazla bireysel dalgalanma yaşıyor hücumda. talisca, cenk, babel, quaresma hücum dörtlüsüne göre podolski, bruma, sneijder, yasin, rodrigues ve sinan altılısından çıkacak dört kişi daha istikrar hücum performansı verir.

  şampiyonluk 70-75 puan aralığında olacaktır gibi duruyor. 87-88 sezonunda 3 puanlı sisteme geçilmiş 29 şampiyon çıkmış. şampiyonluk sayıları ve puanları şöyle;

  13 galatasaray
  8 fenerbahçe
  7 beşiktaş
  1 bursa

  toplam şampiyonluklarının çoğunu 3 puanlı sistemde yakalayan galatasaray (20-13), bjk (12-7) ve tek şampiyonluğu olan bursa. fb (19-8). sonuçta fb son 29 sezonda en başarısız takım gibi duruyor.

  puan meselesine dönersek;

  60'lı puanla şampiyonluk 2 adet

  70'li puanla şampiyonluk 19 adet
  -----------70-74 puanlarda 5 adet
  -----------75-79 puanlarda 14 adet

  80'li puanla şampiyonluk 6 adet

  90'lı puanla şampiyonluk 2 adet

  87-88 galatasaray--------------90
  88-89 fenerbahçe--------------93
  89-90 beşiktaş------------------75
  90-91 beşiktaş------------------69
  91-92 beşiktaş------------------76
  92-93 galatasaray--------------66
  93-94 galatasaray--------------70
  94-95 beşiktaş------------------79
  95-96 fenerbahçe--------------84
  96-97 galatasaray--------------82
  97-98 galatasaray-------------75
  98-99 galatasaray-------------78
  99-00 galatasaray-------------79
  00-01 fenerbahçe--------------76
  01-02 galatasaray-------------78
  02-03 beşiktaş------------------85
  03-04 fenerbahçe--------------76
  04-05 fenerbahçe--------------80
  05-06 galatasaray-------------83
  06-07 fenerbahçe--------------70
  07-08 galatasaray-------------79
  08-09 beşiktaş------------------71
  09-10 bursa---------------------75
  10-11 fenerbahçe--------------82
  11-12 galatasaray-------------77
  12-13 galatasaray-------------71
  13-14 fenerbahçe--------------74
  14-15 galatasaray-------------77
  15-16 beşiktaş------------------79

  matematik olarak 90+ puanla şampiyonluk şansı kalmadı. bana göre gs ve bjk 9-14 puan kaybedeceklerdir. başakşehir daha fazla kaybedip 70'li puanlarda tutunamayacaktır.

  bjk söz konusu olunca 9-14 puan kayıp 77-72 demek.
  galatasaray söz konusu olunca ise 75-70 yapar. burada bjk maçı kritik bu maçı kazanırsak durum lehimize döner.

  galatasaray'ın bana göre kalan 15 maçta 10 puan kaybederse şampiyon olur.

  bu yaklaşık ;
  5 beraberlik yapar 10 puan
  1 yenilgi, 3-4 beraberlik yapar 9-11 puan
  2 yenilgi, 2 beraberlik yapar 10 puan
  3 yenilgi, 1 beraberlik yapar 11 puan
  4 yenilgi 12 puan

  galatasaray'ın kalan maçları 8 içeride, 7 dışarıda, başakşehir maçı istanbul. 6 kez şehir dışına çıkacak. biri bursa. kalan 5 deplasman rize, antalya, trabzon, gaziantep ve alanya.

  galatasaray - kayseri
  rize - galatasaray
  galatasaray- beşiktaş
  antalya- galatasaray
  galatasaray- gençlerbirliği
  trabzon - galatasaray
  galatasaray - adana
  başakşehir - galatasaray
  galatasaray - fenerbahçe
  bursa - galatasaray
  galatasaray - kasımpaşa
  gaziantep - galatasaray
  galatasaray - osmanlı
  alanya - galatasaray
  galatasaray - konya

  lig kolay değil ancak hemen bir şey ekleyeyim. geri dörtlü 1 tık daha iyi olsa şu anda puan farkıyla öndeydik.

  mustafa denizli türk, yılların tecrübesi ancak galatasaray'dan ayrıldıktan bir süre sonra ntvspor'a çıktı. ve uefa'dan gelen bir mektup planlarımız bozdu dedi. yani ceza olayı parasal konular. yani transfer yapamadık dedi, gitti. her zaman hatırlatıyorum. galatasaray ve riekerink'e parasal konuları bir kenara bırakarak bakamayız. dünkü basın toplantısında riekerink aldığımız oyunculardan memnunum ama mali konular başka transferler yapmamızı engelledi dedi. o da muhtemelen adı geçen brezilya'lı stoperlerden birisinin alınmasını isterdi, 1 forvet alınmasını isterdi hatta basında son ana kadar ofansif orta saha alınacak haberleri yapıldı. mali konular unutulmamalı. geçen yıl liderden 28 puan farkla ligi bitirmiş bir takımdı galatasaray. mali yani transfer sıkıntılarına rağmen pas oyununu ve sistemini oturmuş bir galatasaray var. artık sorun futbolcu kalitesi sorunu. zamanla eldekilerden daha kalitelileriyle değiştirdin mi topçuları galatasaray tadından yenmez. iddiam seri şampiyonluklar kazanacağıdır. sezon sonu bruma giderse yerine adam bulmak lazım. ama giderse büyük bonservise gidecektir gelen para iyi değerlendirilirse takıma etkisi çok iyi olabilir. japonların podolski'yi sezon sonunda alacakları söyleniyor hala. o zaman bana göre podolski gibi şut özelliği olan, paslaşmayı bilen ama çok daha agresif stoperlere beklere basabilecek biri daha tecrübeli bir genç 2 kişi bulunmalı. eren'e teşekkür ediilmeli ya da yedekte sorun çıkarmayacaksa konuşulmalı.

  birde saçma bir şekilde riekerink'i eleştirip tudor'u övenler var. karabük içeride bjk ve galatasaray'ı ofsayt'tan atığı gollerle yendi. deplasmanda sadece 1 galibiyeti var. bakıyorsun geçmişine 2 sezon hajduk split 1 sezon paok, şimdi karabük.

  2013-2014 hırvat liginde 8 kez yenilmiş 10 takımlı ligde 3.
  2014-2015 13 yenilgi yine 3.

  paok'ta sezonu tamamlayamamış lig, kupa, avrupa her şey dahil 44 maça çıkmış 17 galibiyet, 17 beraberlik, 10 yenilgi, galibiyet oranı %38,6. tudor'dan sonra gelen iviç şu ana kadar 46 maça çıkmış 28 galibiyet, 9 beraberlik, 9 yenilgi almış. galibiyet oranı %60.

  türkiye'de basına, taraftarlara hastayım büyük takımı yenen takımın teknik direktörü büyük takım aday td'si. ucuz işler bunlar. tudor geçmişte düşük profilli takımlarda çalışmış olabilir onda sorun yok ama td olarak ümit var mı? bence yok. tudor vb teknik direktörler galatasaray için sil baştan bir macera olur.

  riekerink'te normalde altyapıya için getirilen ama şartların a takıma yükselttiği bir kişi. hollanda'lı olması ve altyapıda uzun yıllar çalışmış olması futbol temel bilgisinin var olduğunu gösterir bana göre. ayrıca hollanda dışında çalışıp ülke (portekiz-porto, çin altyapı)farklılıklarını görmesi de güzel. onun dışında a takım tecrübesi çok azdı bize gelene kadar ama adam her gün bir şeyler katıyor kendine diye düşünüyorum. bizimkiler gibi değildir eline fırsat geçtiğinin farkında. sanırım kimse diyemez ki galatasaray'ın bir sistemi yok. sistem belli pas oyunu ile 4-2-3-1 dizilişi. topçuların kalite sorunu var o da zamanla transfer yapılarak arttırılacaktır.

  bu sene ikincilik başarıdır ve riekerink gönderilmemelidir. bence şampiyon olacağız o ayrı. yüksek profilli bir td bütçe ister o bile sil baştandır. bütçe olmadan gelmez. bütçe istemeyen daha düşük profilli td ise sil baştandır ve tam bir maceradır. riekerink daha 1 tam yılı bile tamamlamadı. bu mali şartlar içerisinde uzun vadeli çalışılmalıdır. kendisine güveniyorum çünkü temel bilgisinin iyi, öğrenmeye açık ve fırsat yakaladığını biliyor. oyun anlayışını seviyorum. pas oyunu. kişiliğini seviyorum. ayrıca sabırlı ve parasal konularda yönetimle uyumlu. sabredip eline zamanla daha iyi oyuncular vermek ve beklemek lazım. 5 yıl riekerink diyorum. en az 2 fazlası muhtemel şampiyonluk alırız. eee geri kalan 3 ve daha az şampiyonluğu da diğer takımlar paylaşsın.

  not: bu yazı dün gece yazıldı ama şimdi gönderildi. an itibarıyla başakşehir 2-0 yenik durumda. inşallah başakşehir yenilir bizde yener ve ikinciliği alırız.
11823 entry daha