şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herhangi bir bilgim olmadığı için yalnızca varsayımlarımla böyle olduğunu düşündüğüm faraziye.

  öncelikle şunu belirteyim; teorik olarak çember imkansızdır demiyorum, çember çizmek imkansızdır diyorum. şöyle ki, rastgele çizdiğimiz bir çemberin gerçek bir çember olmadığını anlayabiliriz. pergel kullanarak çizdiğimiz bir çemberin de çember olmadığını anlayabiliriz. ama çemberin hiçbir örneği olamayacağını düşünüyorum ben. şu şekli photoshop tarzı bir programla piksellerini net olarak görebilecek şekilde yaklaştırırsanız bu şeklin aslında köşeleri olduğunu görürsünüz. bu bir binbeşyüzgen olabilir, ama kesinlikle çember değildir.

  belki en üstün teknolojilerle mükemmel bir çember çizmeye çalışabiliriz, ama yine de başaramayacağız. belki bir bilgisayarda seksilyon çarpı seksilyon çözünürlüklü bir seksilyongen çizmeyi başarabiliriz. ama, sonsuz kenarı olan bir şekli asla çizemeyeceğiz. ve çizdiğimiz hiçbir şekil çember olamayacaktır.

  bunlar benim varsayımlarım, bilgisi olan birisinin bu konu hakkında görüşlerini bildirmesi daha doğru olacaktır tabii ki.

  ekleme: gelen bir mesajla öğrendim, çember dediğimiz şey zaten sonsuzgenmiş. yani sizin bu sonsuz sayıdadır diyebileceğiniz bir çokluğa ben bir ekleyerek hayır bu daha çok sonsuz sayıdadır diyebileceğim için ideal bir çember çizmek imkansızmış.

  ekleme: birkaç kişi mesaj attı, pergel kullanarak çember çizilebilir diye. bilgisayar yardımıyla çizemeyeceğin bir şekli elinle mi çizebilceksin yani? :)

  ekleme: "pikselleri köşe belirlemek neyin kafasıysa?" denmiş. öyle bir ifadede bulunmadım. "ben illustrator kullanıyorum orda adamlar daireyi sonsuz kenarlı çizebiliyor." diye sallamak için lafımı çarpıtmana gerek yok. piksel bir uzunluk birimidir. ben de sana o küçüklüğü ekranda görülebilecek kadar büyütürsen bilgisayarda çizilmiş dairenin bile köşeleri olduğunu görürsün diyorum. çiz bakalım illustrator'dan bir daire, ben sana o şeklin köşeleri olduğunu ispatlayayım.

  ekleme: irfanview programında linkini verdiğim resmi yaklaştırıp "köşeleri yok bunun" dendiğini gördüm. o resmi piksellerini net olabilecek şekilde yaklaştırabilseydin renkler arası geçişler o kadar belirsiz olmazdı. akşam eve geçince atarım yaklaştırılmış halini.

  ayrıca: bu tür tartışmaları sevdiğim için, (bkz: rastlantısallığın imkansız olması)
102 entry daha