şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
143 entry daha
 • arjantin ve brezilya arasında kalan ama kendine has bir kültür havzası oluşturmayı başarabilen küçük ülke. zengin bir ülke olmamasına rağmen nisbeten gelir adaletini sağlamayı başarabildikleri için, farklı havası hemen göze çarpıyor. diğer latin amerika ülkelerinden farklı olarak düzenli bir şehircilik anlayışları var, sokaklar tertemiz, insanlar sağlıklı ve mutlu.

  şehircilik demişken bahsetmeden geçemeyeceğim; yine diğer latin amerika ülkelerinden farklı olarak, kolonyal dönem mimarinin izleri dikkatli bakan gözlerden kaçmasa da çok yoğun değil. onun yerine kendilerine has, oldukça güzel (tabii güzellik göreceli), modern tektipçiliğe boyun eğmeyen bir mimari tarz geliştirmişler. özellikle başkent montevideo gayet güzel dizayn edilmiş. gidilecek bir çok müze, tarihi eser ve kilise var. yalnız yine diğer latin amerika ülkeleriyle kıyaslayacak olursak şehir kiliseye boğulmamış ve kiliseler daha sade dizayn edilmiş. inanan inancını kendi halinde yaşıyor. yine de bir kaç büyük kiliseyi gidip görmekte fayda var. montevideo'ya yolu düşenlere parkları gezmelerini muhakkat tavsiye ederim. bir çok par var şehirde ve yerleşim plamları çok hoş. aynı zamanda parklar birer sanat galerisi gibi. ülkenin ya da dünyanın tarihi/önemli simalarının büstleri veya heykelleri parkları süslüyor. bazı parklarda geleneksel murga dansını icra eden müzik ve dans grupları gösteri yapıyor. başkentte her köşe başında bir eğlenceye rastlayabilirsiniz. bu açıdan diğer latin amerika ülkeleriyle benzeşiyorlar.

  uruguay'a gidecek olanlara, ocak sonu ve şubat başı gibi giderlerse, iki gün süren uruguay karnavalı'na (halk arasındaki adıyla llamabas) katılmalarını mutlaka tavsiye ederim. başken montevideo'da gerçekleşen karnavalı (bkz: #66262418) numaralı girimde detaylıca anlattım. o yüzden burada atlıyorum. ama rio karnavalı'nı andıran bu etkinliğe dikkatinizi çekmek istedim.

  bir çok latin amerika ülkesinde olduğu gibi burada da kumar caiz ama her yer kumarhane kaynamıyor. gayet düzen altına alınmış ve bir kumar çılgınlığına izin verilmemiş. ama hayatımda gördüğüm en çılgın kumarbazı, ülkenin en önemli sayfiye yerlerinden punta del este'de gördüm.*

  punta del este, atlas okyanusu kıyısında, başkent montevideo'nun 140 km kuzeyinde, brezilya'ya yakın bir sayfiye şehri. ciddi bir turist yoğunluğu var ama diğer belli başlı turist çekim merkezlerinde olduğu gibi turistler henüz buraları mahvetmemiş. zannediyorum hükümet de buraları korumak için gayret gösteriyor. punta del este, esasolarak oldukça dar bir yarımada üzerine kurulmuş bir yerleşim yeri ve gerçekten çok güzel. gayet güzel kumsallar var ama her yerde denize girilemiyor çünkü bazı noktalar kayalık. ülkeye has mimarinin en nadide örneklerinden bir kaçını burada görebilirsiniz. özellikle beyaz kireç evler benim favorim. malzemeyi tam olarak bilmiyorum ama bizim kerpiç evlerin bembeyaz halini düşünün.

  başkentin batısında, bu sefer arjantin'e daha yakın olan colonia del sacramentoülkenin daha tarihi niteliğe sahip bir başka turistik yeri. buenos aires'in karşı yakasında kalan şehirden feribotla arjantin'e geçebilirsiniz. ücret 30 dolardan başlıyor. colonia del sacramento, portekiz imparatorluğu tarafından yerleşime açılmış ama daha sonra el değiştirmiş. arnavut kaldırımlı taş sokaklar gayet güzel ve otantik. uğramanızı tavsiye ederim. zaten arjantin'e geçmek gibi bir düşünceniz varsa zaten geleceksiniz.

  ülke genel olarak hem brezilya hem de arjantin'e kıyasla biraz daha pahalı. şimdiye kadar gezdiğim tüm latin amerika ülkelerinden daha yüksek fiyatlar var ama gözünün korkmasın, istenirse belli limitlerde kalınabilir. hosteller nisbeten yüksek ücretli. genelde, 12 kişilik ranzalı odalar 15 dolardan başlıyor. özellikle karnaval zamanı fiyatlar tavan yapıyor. planınızı ona göre önceden yapmanızda fayda var. restoranlar gayet temiz. isteyene alkolsüz ve vejetaryen menüler sunuluyor. bir öğün yemek ortalama 10 dolar. daha ucuz olabilir belki, aranırsa bulunabilir ama güvenilir olur mu emin değilim. yorum yapamayacağım. hostelde kendiniz pişirirseniz daha ucuza gelecektir. taksiler yine aynı şekilde göreceli olarak biraz pahalı. uber kullanmak daha avantajlı olacaktır. yahut yürüyebilirsiniz zira hey yer yürüme mesafesinde bahsettiğim şehirlerde. sokaklar gayet güvenli. oldukça kibar ve candan insanlar. kaldığım süre boyunca hiç bir sorunla karşılaşmadım. otobüsle başka şehirlere giderken ücretler gayet makul ve hizmet gayet iyi. otobüsler mola vermiyorlar çünkü her otobüsün kendi tuvaleti var. zaten çok uzun mesafeler kat etmiyorsunuz, küçücük ülke. ayrıca otobüsler gayet konforlu, koltuk araları oldukça geniş.

  şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. aklıma geldikçe editlerim. gidiniz geziniz efenim!..

  iyi yolculuklar!..
42 entry daha