şükela:  tümü | bugün
53 entry daha
  • munich putsch sırasında ağır biçimde yaralandığı için doktorlar acısını dindirmek için morfin tedavisine başlamış, ama göring kısa zamanda bu maddenin müptelası olmuştur. isveç'teki langbro asylum'una iki kez kendi isteği dışında kapatılmıştır. ve görünen o ki belli bir süre narkotik alışkanlığından kurtulmuştur.

    taa ki 1937'ye kadar. bu sefer ise bir diş ağrısı nedeniyle aldığı dihydrocodeine* adlı narkotiğe bağımlı olmuş, ve bu noktada kendisi nazi almanyası’nın ikinci adamı olduğu için politik gücü sayesinde narkotik maddelere çok kolay bir erişim sağlayabiliyordu. bu son bağımlılığı mütteffik devletler tarafından yakalanana kadar da devam etmiştir. yakalandığı sırada bir bavul dolusu (takriben 40.000 adet hap) adı geçen narkotikle yakalanmıştır. o sırada günde 100 adet parakodin tableti aldığı tahmin edilmektedir, ki bu takriben 600 mg morfine eşittir.

    müteffik devletler göring'i nürnberg mahkemeleri‘ne çıkarmadan önce adamı bu bağımlılıktan kurtarmayı başarmış, üstüne üstlük bir de diyet programına sokup 30 kilo kaybetmesini sağlamışlardır.

    edit: ekşi şeyler'de yayınlanmış. parakodin-morfin çevrimi hatalı olmuş, ben de rakamları düzelttim. bir de oradan merak edip takip edecekler için ekleyeyim: göring'in morfin müptelalılığı tüm reich tarafından bilinmekte ve kendisiyle bu yüzden "möring" diye dalga geçilmekteydi.
26 entry daha