şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
 • rakının öz be öz türk olduğunda hiçbir şüphe yoktur. baklava da türktür. hatta çoklarınca bilinmez ama, aslında lahmacun ve kebap çeşitleri de öyledir.

  bütün bu yiyecek ve içecekler, kavimler göçü gerçekleşmeden önce orta asya'da yaşayan türk ve moğol kabilelerinin istisnasız hepsince bilinirdi. bu kabileler, pazar sabahları yapılan şaman ayinlerinin hemen ardından yaylalarda kızlı erkekli oturup lahmacun yer, rakı içerlerdi. muteber tarih kitaplarının hepsi bu gerçekleri kaydetmektedir.

  türkler ve moğollar orta asya'da bu şekilde geçinip giderlerken, aynı tarihlerde o dönemin anadolu halkları ise çadırlarda yarı-göçebe bir hayat sürer, at eti yer, kımız içerlerdi. başka da bir şey yemezlerdi, çünkü bundan başka ne yenir bilmezlerdi. yunan ve mezopotamya medeniyetleri arasında yer almalarına ve farklı kültürlerden nice toplulukların uğrak yerinde yaşamalarına rağmen her nasılsa hiçbir şey öğrenmeyi becerememişlerdi.

  aynı coğrafyaya bugün baktığımızda ise, göz kamaştırıcı bir kültürel zenginlikle karşılaşıyoruz. hatta her türk yemeğinin, yunanistan'da, ermenistan'da, iran'da ve sair yerlerde farklı türevleri var. (misal, iranlılar tulumba tatlısına gülsuyu ekler, etiyopyalılar rakıya araki der, çayla karıştırır içer.) sakın yanlış anlaşılmasın!: bu küçük farklılıkların nedeni, balkan, anadolu ve orta doğu mutfaklarının tarihin doğal akışı içinde farklı yörelerde varyasyonlar ortaya çıkarmış olması değildir. bölgemizdeki ve civar yerlerdeki bütün halklar, bugün itibariyle mutfaklarının bir parçası haline gelmiş olan yiyecek ve içeceklerin hepsini 1071 senesinde malazgirt'ten anadolu'ya giren kayı boyu'ndan öğrenmiş, ama sonra bunları kendi akıllarınca biraz değiştirmişlerdir.

  türkler olmasa idi, bu barbarlar hala at eti yiyip kımız içiyor olacaklardı. yatsınlar kalksınlar türklere dua etsinler. yüzyıllardır çadırda yaşayıp sağa sola saldırırken, orklar sayesinde hem biraz medeniyetten nasiplendiler, hem de ağızlarının tadını öğrendiler.

  tema:
  (bkz: milliyetçilik /@derinsular)
27 entry daha