şükela:  tümü | bugün
 • evet evet. seçim sonrası, yıllar sonra başını yastığa rahat koymuşsun. balkon konuşmasını(kişinin önemi yok) desteklediğin partinin başkanı yapmış. sabah kalktığında chp iktidara geçmiş. içinde bir rahatlık. anlatamazsın ama hissi. icin kıpır kıpır. yeni aşık olmuşsun gibi. önünde müthiş geçeceğini düşündüğün bir 5 yıl var.

  ülke tamamen sosyal demokrat. bağnaza, gericiye, din tüccarına yer yok. hepsi sınır dışı. suriyelileri geri göndermişsin. ülkenin tüm illerine özellikle doğuda istihdam sağlamak icin fabrikalar, okullar, hastaneler yapmışsın. imam hatip okullarını sınırlamışsın. her il de en fazla 2 tane olmak kaydıyla. fen liselerinde tavan yapmışsın. eğitim sisteminin 15-20 yıllık değiştirilemez bir politika ile finlandiya eğitim sistemini getirmişsin.

  asgari ücreti 2500 tl, işsizlik ücreti 2000 tl, her aileye ev kirası yardımı ve çocuklu ailelere çocuk başına 500 lira aylık ücret bağlamışsın. (tabi sınırı olacak, 2 çocuk için devlet para verecek. )

  benzinin litresi 2.5 liraya düşürmüşsün, internet ülkede minimum 50mb. upload ve download sınırı yok. 50mb internet ücreti 30 lira, 100 mb 45 lira, 500 mb 100 lira, 1000mb internet 150 lira. adil kullanım kotası denen illet yok.

  arabalarda vergiyi yüzde 145 lerden, yüzde 20 lere indirmişsin. elektronik ürünlerde dışa bağımlılığı bırakıp yerli telefon, tv vb üretimlere yoğunlaşmışsın.

  ülkede sanatla uğraşan çocuklar için herşeyi bedava yapmışsın. mesela gitar mi çalmak istiyor? kurs+gitar bedava. tek bir şart, çocuklar devletin belirlediği yerlerde, hizmet aldığı sanatsal faaliyetin karşılığı olarak sosyal sorumluluk projelerinde ayda 10 saat çalışarak devlete yardımcı olacak ve kendilerini geliştirecek.

  kod ve yazılım dersleri ilkokul 4. sınıftan itibaren zorunlu hale tutulacak ve her öğrenciden her sene bir proje istenecek. her öğrenci 8 yıllık öğretimde türkçe'nin yanına ingilzce, lise öğreniminde ise 3. bir dil koymadan mezun olamayacak. sınavsız bir üniversite sistemi düzeni kurulmuş olacak.

  ülkedeki polis sayıları düşürülecek. hali hazırda polis olan kişiler her yıl hem psikolojik hem stratejik hem de güç anlamında sınavlara girecek. gecemeyenler meslekten ihraç edilecek. öğretmen olmak için de aynı şartlar geçerli. kendini yenileyemeyen öğretmenler işten çıkartılacak, emeklilik yaşı geldiyse emekli edilecek.

  milletvekillerinin maaşları düşürülecek en fazla 10 bin lira maaş verilecek.

  basın özgürlüğünde dünya sıralamasında ilk 20 de olma zorunluluğu getirilecek. goreve gelen parti bu zorunluluga uyacak. sadece fikir beyan edildi diye hapse atılmalar olmayacak.

  ülkede sinema, tiyatro, kitap, dergi vb satışlarda kdv yüzde 1 e düşürülecek. ve her ailenin haftada en az 1 kere bu aktiviteleri yapması zorunlu hale gelecek.

  tarım ve hayvancılık anlamında çok büyük yatırımlar yapılacak. çiftçi benzini, mazotu en fazla 1.5 liraya alacak. ülkede çiftçi olmak isteyenlere devlet arazi verecek yıllık 10bin lira kira ile. elektriğini, suyunu herseyini devlet karşılayacak ama çiftçi bunların karşılığını verecek. bu sayede et ürünlerinin fiyatı düşürülecek. en pahalı ve kaliteli etin kilosu 20 lira olacak

  eee bu kadar iş yapmışken avrupa'ya vizesiz seyahat olmadan olmaz. sevgi pıtırcığı cumhurbaşkanı ve başbakanın dış ülkelerle araları çok iyi. kimseyle 'sen kimsin ya' tarzı kahve ağzıyla konuşan birisi olmayacak.

  sahillerde turizmi minimum 10 aya yukseltilecek. turizmde çalışan personel eğitimli ve en az 3 dil bilecek. her sene sınavlara girecek.

  edit 1:
  sabahki uykusuz kafayla düşünemeyip, mesaj atan dostların ekledikleri;

  ---> girisimci ruh
  köy enstitüleri yeniden açılarak, kendi bölgesinde ekonomiye katkı sağlayacak eğitimler sunulacak. toprak ile ilgili bilgiler, uygulamalar paylaşılacak, geri bildirimlerden öğrenilenler diğer bölgelerle paylaşılacak. kentten köye göç hayal değil gerçek olacak. enstitülerde fark edilen sanat ve spora eğilimli çocuklar ile uzun vadede dünya yıldızı bir türkiye olacak.

  ---> jilsandersun
  " hiç kimsenin dini inançlarını yaşamasına engel olmayacak, kişinin dilediği inanci ve ibadeti yapma özgürlüğü ( isterse cami,isterse kilise,isterse havra da gibi) sağlanacak , camileri ahir yapiyorlar gibi iftira ve yalanlara pabuç birakilmayacak, din üzerinden insanlarin yalan beyanlarla kiskirtilmasina izin verilmeyecek"

  şimdilik bu kadar.

  edit 2: imla hataları
172 entry daha