şükela:  tümü | bugün
20 entry daha
 • iki farklı kişinin birbirine benzer konular üzerine tek bir araştırma yaparak iki farklı tez ortaya koymasıdır.

  detayları gelirsek, bende tarih alanında yüksek lisans tezi hazırlamış biriyim. tezleri indirip inceledim. buradan yapılanın ne olduğunu tarih alanından bir örnekle açıklamak gerekirse;
  (iki kişi ahmet ile mehmet)
  -iki kişi danışman hocaya gider. hocam biz 4. murad'ın bağdat seferini çalışmak istiyoruz der.

  -hoca da tamam o zaman ahmet sen 4. murad'ın bağdat seferinin doğu kuşatmasını tez olarak hazırla der.

  -sonra hoca mehmet'e dönerek sen de 4. murad'un bağdat seferinin batı kuşatmasını hazırla der.

  - ahmet ve mehmet bunun üzerine tek bir araştırma yaparak sefer öncesi , sefer sırasında olan mevzular gibi tüm detayları aynı olarak yazar. sadece bağdat seferinin sonuna doğru kuşatmanın doğu ve batı kısımlarını farklı yazarlar. oda tezin çok küçük bir kısmına tekabül ettiğinden tek bir araştırma ile iki farklı tez yazmış olunur.

  -sonuç olarak yapılan mevzu danışman hocanın ve kurul üyelerininde göz yummasıyla ufak bir kısım hariç diğer yerleri aynı şekilde yazılmış iki farklı tez onaydan geçmiş oluyor.

  -birinde kozan misket ve valensiye portakal türleri
  -diğerinde kozan yerlisi ve hamlin portakal türleri üzerinden meyve suyu kaliteleri incelenmiş. giriş ve çalışma metodu kısımları tamamen aynı yazılmış sadece araştırma bulgu kısmında bazı tablolarda farklı değerler işlenmiş ve sonuç kısmında da aynı kalıp cümlelerde sadece portakal isimleri değişerek konu tamamlanmış.

  -son olarak demem o ki danışman hocası ve kurul üyelerinin onayı olmadan bu tür tez hazırlamalarının imkanı yoktur. işinin ehli profesörlere bu tezleri göstersen iki tezi çevirip hazırlayanların ağızlarına sokup gönderirler en hafif tabirle.
71 entry daha