şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • (bkz: t4 aktion)

    bugün yanma odasına girerseniz, halen öldürülen insanların küllerine rastlayabildiğiniz hadamar krematoryumunun bacası, ölüme gönderilen 15.000 insanın dumanını atmosfere salmış, "hadamar sakinleri" de bu havayı kuzu kuzu solumuştur. gri otobüslerle hadamar'a taşınan hiçkimsenin ömrü 24 saatten uzun olmamış, oraya giren herkes aynı gün içinde bazen zehirle, bazen ilaçları verilmemek suretiyle, bazen şiddetin farklı bir türüyle, çokça da gaz odalarında infaz edilip yakılmıştır. orası bir tedavi ya da bakım evi değil, bir dehşet evidir zira.

    akıllara durgunluk verecek kadar büyük bir dehşet ve kabustur bu ve beraberinde de bir o kadar büyük bir insanlık utancını taşır. 1941 yazında hadamar krematoryumu personeli 10.000 kurbanını birer bira ile kutlamıştır. tesisin yöneticisi philipp bouhler maalesef 19 mayıs 1945'te mavi bir zehir hapını yutarak acı çekmeden hayatına son vermiştir.

    1942 sonrası başhekim olarak görev yapan adolf wahlmann, önce 1946'da idama mahkum edilmiş, sonra bu ceza ömürboyu hapse çevrilmiş sonra da 1953'te salıverilmiştir. acımasızlığı ve şiddet düşkünlüğü ile bilinen ve yakma işleminden de sorumlu olan hastabakıcı karl willig ise idam edilen az sayıdaki caniden biri olmuştur.

    (bkz: kotulugun siradanligi)
2 entry daha