şükela:  tümü | bugün
695 entry daha
 • çok kısaca yazmak gerekirse, türkiye'de sol ne zaman tabana yayılma eğilimi gösterse hemen oracıkta öldürülmüştür. bu cinayetin failleri de genellikle ülkücüler olmuştur. evet, bugün türkiye'yi "evet" kampına iteleyen bahçeli'nin partisi, geçmişte de türkiye'yi sol dışında her yöne itelemiş, bunu da silah zoruyla, hatta dış güçlerle işbirliği yaparak gerçekleştirmiştir.

  burada yazılanlar - bir kaç giri dışında - çok komik.

  türk solu, mesela, 1972 darbesinden sonra iki defa üst üste sandıktan galip olarak çıkmasına rağmen ilk önce msp tarafından sabote edilmiş, sonrasında da tamamen türk soluna karşı oluşturulan birinci ve ikinci milliyetçi cephe hükümetlerine mahkum edilmiştir.

  o senelerde taksim meydanına kısacık bir sürede, davetiyesiz filan, pat diye 100,000 solcu gelebiliyordu. ta ki adamlar taksim meydanında kurşunlanıp, üzerlerinden devletin panzeri geçene kadar. sola meyilli alevilerin kurşunlanmaya başlaması da o döneme rastlar. ankara bahçelievler katliamı da o döneme rastlar. ve daha niceleri.

  dahası, solun güçlenmeye başlaması abd'nin şimşeklerini de türkiye üzerine çekiyordu. malum, soğuk savaş yılları. türk solunun son derece büyük bir kararlılık ve başarı ile yürütüp sonlandırdığını kıbrıs harekatını mazeret göstererek uyguladıkları ambargolar, demirel'den 10-12 milletvekili çalarak da olsa nihayet başa gelen ecevit'in elini zayıflattıkça zayıflattı.

  bugünleri tartışırken dünü hatırlamak lazım.

  türk aydınını dün ülkücüler öldürüyordu, bugün dinciler ve ülkücüler öldüryor.

  türkiye'de sol ne zaman kuvvetlense hep öldürülmüştür.

  adamlar o kadar öldürülmeye bile yine iyi dayanıyor. sivas'ta yanan da bunlardı.

  türkiye'de ülkücü, dinci gibi kanserli hücreler bulunduğu sürece, sol fikir ancak bir yere kadar yerleşebilir. bahçeli gibi kangrenlerin hiç çekemediği tek olay sol düşünce ve ilerlemeciliktir. o uğurda bütün değerlerini satar bunlar. kendinden önceki de öyleydi.

  ben halka çok büyük suç bulamıyorum. halk fırsat verildiğinde solu seçti. zaten o yüzden artık fırsat da verilmiyor.
929 entry daha