şükela:  tümü | bugün
24 entry daha
 • menstrual cup'ımla birlikte iki regl dönemini geride bırakmış biri olarak bir şeyler yazmak istedim.

  oldum olası reglimin ilk iki günü oldukça şiddetli ağrılar ve yoğun kanamalar eşliğinde geçer. hatta bu ilk iki gün en uzun gece pedleri bile fayda etmez ve muhakkak bir sızıntı olur. bir ara bu sızıntı durumu beni o kadar sıkıntıya sokmuştu ki ilk iki gün oğlumun bebek bezini kullandığım dahi olmuştu.

  sonra bir gün bir arkadaşım 'tampon kullansana çok rahat demişti ' de yıllardır aklımda olan tampon fikrine sıcak bakmaya başlamıştım. neyse bir cesaret ilk tampon olarak tampax aldım. kılavuzunu bir kaç kez okudum ve taktım. sonra ne mi oldu, oturamadım. evet, gerçekten oturamadım çünkü tam oturmuşken birden batma hissiyle ayağa fırladım. bu durumu markaya bağladım. ama tabi ki asıl sebep yeteri kadar ileri itemememdi. o ayrı bir konu.

  sonra diğer meşhur tampon markası olan o.b'yi aldım. onun kullanımı nispeten daha rahattı. toksik şok sendromundan ölesiye korktuğum için sık sık değiştiriyordum. yani değişim sıklığı olarak pedten pek bir farkı yoktu. sadece koku vs. olmuyordu. ama bence daha büyük bir sorun vardı. çöp! evet çöp. pedler gibi, arasına sarıp çöpe atacağım bir ambalajı yoktu ve tuvalet kağıdına sarınca da tampon tarafından emilen kan tuvalet kağıdına geçiyordu, bu da hoşuma gitmiyordu ve oldukça kötü görünüyordu.

  bu çöp olayını kafaya çok taktım. tampon kullananlar bu sorunu nasıl çözüyor diye internette arama yaptım ve hiç bir sonuç alamayınca bari küçük poşetlerden alayım içine koyup çöpe atarım demeye başladım. bir sitede tampon kullanımı için yapılan yorum dikkatimi çekti; 'tampon kullanacağınıza menstrual cup kullanın! '

  allah allah o da ne ki diyerek araştırmaya başladım ve ne olduğunu anladığımda ilk tepkim 'yok artık bunu kim kullanır?' oldu. silikon şey, katla, sok, çıkar, dök vs. hem zahmetli hem de gereksiz derecede uğraşlı bir işmiş gibi geldi. ama araştırıp okudukça ve kullananların yorumlarına baktıkça mantıklı gelmeye başladı. hatta çok merak ettim ve kullanmak istedim.

  2016 ekiminden 2017 ocağına kadar araştırdım, okudum, hatta bu başlıkta yazan yazarlara mesajlar attım. bu arada tüm sorularıma sabırla cevap veren vampir ve p girle çok teşekkürler :)

  ben marka model olarak almanya üretimi meluna'nın klasik modelinin ve 'm' beden olanını tercih ettim. kendi internet sitesinden alışveriş yaptım. yaklaşık iki haftada kelime ulaştı.

  2017 şubat reglimde kullanmaya başladım ama o regl dönemini nasıl heyecanla bekledim, anlatamam.

  taktım, yarım saat sonra tuvalete gittim, hüsran! sızıntı vardı. çünkü tam açamamışım. üstelik biraz da zorladım sanırım, vajina girişi tahriş olmuştu.

  tekrar tekrar nasıl takılacağını okudum ve kullananların 4 regl dönemi sonrası tamamen alıştıklarını aklımdan çıkarmadım. yine de günlük ped kullandım çünkü ilk iki gün yoğun olan kanamadan dolayı 'm' beden olan kabım çabuk doluyordu. sızmalara karşı ilk zamanlar yani cup'a tamamen alışana kadar günlük ped kullanmak da fayda var bence.

  ikinci regl döneminde işe tamamen alıştım diyebilirim. artık içimde açamama sorunu yaşamıyorum. çünkü derin nefes alıp yeteri kadar içeri itince, nefesi geri verirken de kaslarla dışarı iter gibi yapınca hemen açılıyor. p girlün bu başlıktaki entrysini iyice okuyup uygulayınca oluyor :)

  daha iki dönemi geride bıraktım ama ilk iki günde var olan ağrıyı menstrual cup kullanırken hissetmedim ve normalde beş gün süren regl dört günde tamamen biter oldu :)

  ilk günler üç dört saatte doluyor benim cup'ım. belki hem yedeklemek hem de sadece ilk iki gün kullanmak üzere 'l' beden bir cup daha alırım, bilmiyorum. ama şunu biliyorum ki üçüncü ve dördüncü günde 12 saatte bir boşalttım ve dörtte biri anca dolmuştu.

  ağrı yok, koku yok, çöp yok, toksik şok sendromu yok, batma hissi yok.

  konfor var, rahat rahat uyumak, spor yapmak, günlük hayatına regl değilmiş gibi devam etmek var.

  sevgili hemcinslerim, kendinize bu güzelliği yapın. menstrual cup alın, kullanın, başta bir şeyler yanlış gidebilir ama kendinize ve cup'ınıza zaman tanıyın. hepimiz bu konforu hak ediyoruz.

  sevgiler.
336 entry daha
hesabın var mı? giriş yap