şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • m.s. 200 ve 800 yillari arasinda peru'nun güneyinde yasamis olan kültüre ve yerlesim merkezleri olan bölgeye verilen isim.

  lima'nin 250 km. güneyinde yer alan nazca cölü, 450 km2 gibi bir alani kapsiyor. bu koskocaman alanin yüzeyini boydan boya kaplayan ve nazca lines olarak bilinen cizimler, bölgenin ve kültürün en önemli simgesi haline gelmis. cölün yüzeyini kaplayan koyu renkteki cakil taslari kaldirilarak alttan acik renkteki yüzeye ulasililmis ve cizimler bu sekilde elde edilmis. yilda sadece 20 dakikalik bir yagmur süresine sahip olan ve dünyanin en kuru cöllerinden biri olarak gösterilen bölgedeki cizimler, bu sayede yillarca korunabilmis. yüzeyin sert olusu rüzgarin da etkisini azaltmis.

  nazca bölgesi ilk olarak 1920'lerde peru cölleri üzerinden havayoluyla seyahat edilirken kesfedilmis. bu da cizimlerin belli bir yükseltiden görülmesi gerektiginin bir kaniti; zaten yürüyüs düzeyinden sekilleri algilamak oldukca zor. bu durumda yapilisinin da en azindan belli bir yükseltiden izlenerek gerceklestirildigi düsünülüyor ve o zamanin imkanlarini göz önünde bulundurarak balonlardan yardim alindigina inaniliyor. cizimleri balina, kus, maymun, lama, pelikan, kertenkele, köpek, örümcek, agac, eller, kanatlar, cicek, astronot, ücgen, yildiz, yamuk, spiral gibi cok cesitli sekiller olusturuyor. ücgen ve yamuklar nehirleri, spiraller okyanusu, örümcekler ve cicekler yagmuru, zigzaglar isigi, kuslar sadakati, maymun ve kertenkeleler umudu, balinalar da basariyi simgeliyormus.

  bu cizimlerin nasil veya neden yapildigiyla ilgili ortaya bir sürü teoriler atilmis. bunlardan biri sekillerin astronomik bir takvim özelligi tasiyor olmasiyla alakali. sekillerin zaman icinde günes tutulmasi, orion takimyildizi ve büyük ayi gibi önemli yildizlarin yükselisine isaret ettigine inaniliyordu. ayrica erich von daniken'in de bu konudaki önemli teorisi, cölün üzerindeki ilk sekillerin yamuklar oldugu ve bunlarin uzaylilarin ziyareti sirasinda yere inislerindeki rüzgar kuvvetinden olustugu yönündedir. sonrasinda ise burda yasayan yerliler bu misafirleri tekrar cagirmak icin diger cizimleri yapmislardir. bir baska teori de yerde yatan insan, hayvan ve agac figürlerinin ortaligi yikan büyük bir sel felaketinin anisina yapilmis cizimler oldugudur.

  nazca'da bu enteresan cizimler disinda baska ilgi cekici seyler de varmis. bölgenin 30 km. ötesinde yer alan chauchilla'da nazca kültürüne ait insanlarin mumyalari duruyor. bu kültürde gömme gibi bir adet olmadigindan ölü insan bedeni cenin seklinde baglanarak taslarla cevrili kücük bir bölmenin icinde muhafaza ediliyor. cenin seklinde baglanmanin anlami da kisinin ölüm sonrasi tekrar hayata dönme yani yeniden dogma ihtimali. hatta bu yüzden bedenlerin hemen yanlarinda yemek kaplari bile bulunuyor.

  sirri hala cözülemeyen cizimler ve canliligini koruyan mumyalariyla nasca, nazxa veya nazca, yillardir peru turizminin önemli bir kismini kapliyor.
36 entry daha