şükela:  tümü | bugün
43 entry daha
  • mesele ne kelime kökenidir ne de siyasi imaj kaygısı. mesele bayan kelimesini 'kadın' kelimesini kullanmaktan çekindiğimiz zaman kullanmamızdır. çünkü kadın kelimesi cinsiyet belirtir ve biz alenen cinsiyet belirtmeyi ayıp saydığımız için kadınlar tuvaleti yerine bayanlar tuvaleti diyerek aklımızca bunu kibarlaştırırız. oysa özünde yalnızca manasız bir çekince vardır.

    ya da bambaşka bir örnekten yola çıkarsak bunu kadın/kız ayrımına girmekten çekindiğimiz zaman kurtarıcı bir hitap olarak kullanmamızı ele alabiliriz. oysa kimsenin kadınlığı kızlığı kimsenin haddine değildir. biz bir kelimeyi cinsel çağrışım yaptığı için kullanmaktan çekindikçe kafamızda yarattığımız bacak arası namusu algısına bir tuğla daha koyuyoruz.

    tüm bunların yanında bu demek değildir ki 'bayan' kelimesi tarihten silinmelidir. esasen güzel bir saygı hitabıdır ve siz bunu 'kadın' kelimesini kullanmaktan çekindiğinizde ya da 'kadın' kelimesi cinsel bir çağrışım yapıyor diye düşünüp kullanmadığınızda değil, gerektiğinde, yerinde kullanırsanız hiçbir sorun yaşamazsınız.
225 entry daha