şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
8977 entry daha
 • dost ısrar eder.

  -~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

  geçenlerde youtube'daki harika bilim kanalı vsauce'ta bir video yayınlandı.

  isolation - mind field

  videoda, kanalın sunucusu michael stevens dıştan gelecek bütün etmenlerden ve uyarıcılardan (ışık, ses, vs) izole şekilde, üç gün boyunca penceresi dahi olmayan, içinde sadece yatak, klozet ve kalış süresi boyunca yetecek kadar yemek ve su bulunduran bir odada tek başına kaldı.

  şimdi fazlaca detaya girmeyeceğim (muhtemelen videoyu izlemek isteyeceksinizdir çünkü) ancak değinmek istediğim çok önemli bir nokta var:

  --- spoiler ---

  odada kaldığı süre içinde bir süre sonra zaman ve mekan mefhumunda ve sayı sayma gibi bir takım melekelerde sorun yaşamaya başlayan michael (öyle ki, saati neredeyse 1 gün fark edecek derece yanlış tahmin etti), dışarı çıkınca ilk olarak şunları söyledi:

  "ilk başta, istediğim şeyin iletişim içinde olmak olduğunu düşünmüştüm. ancak aslında birilerinin benimle konuşması, bana bir şeyler söylemesine de ihtiyacım olduğunu gördüm. karşımdakinin sadece kafa sallaması bile, çok güzel bir şey."

  --- spoiler ---

  -~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

  bazen insanlar bir süreliğine yalnızlığa bürünmek, insanlarla asgari bir şekilde iletişime geçmek ve dış dünya ile ilgilerini sınırlandırmak isterler, bunu da kısa bir zaman için kendilerini dinlemek, tazelenmek ve yenilenmek ihtiyacı içinde yaparlar. bu gayet anlaşılabilir bir süreçtir.

  bazen de kimi insanlar, şartların öyle gerektirdiğini düşündükleri için mi ya da çaresiz hissettikleri için mi bilinmez, tamamen amaçsız bir şekilde yalnızlığa, sonu, ucu bucağı görünmeyen bir yalnızlığa gömülürler. bu durumdan kurtulmak için ise hiçbir çaba harcamadıkları gibi, içinde bulundukları, onulmazmış gibi görünen ruh hali ancak onlarla ilgilenen insanlar tarafından anlaşılabilir.

  ne demiştim: dost ısrar eder. dost gerçekten de bazen ısrar etmelidir. yalnızlık bataklığına saplanmış ve kendi başına dışarı çıkamayacak gibi görünen insana, yalnız kalmak istiyorum demesine rağmen ısrar edilmelidir, zira -bunun farkında olmasalar bile- michael stevens'ın da dediği gibi dışarıdan gelecek en ufak bir ilgi ya da konuşmaya ihtiyaç içinde olabilirler. bu da onların kurtulmasına gayet de yardımcı olabilir.

  gerektiğinde ısrar ediniz. sonuçlar tahmin ettiğinizden bile güzel olabilir, kim bilir.
7792 entry daha